Yardımcı Eczacığın kaldırılması için TBMM'deler..

yardimci-eczacigin-kaldirilmasi-icin-tbmmne-ciktilar

Ankara Eczacı Odası Heyeti TBMM Genel Sekreteri M.Ali Kumbuzoğlu'na çıktı.


09 Ağustos 2019 13:40

Ankara Eczacı Odası Yardımcı Eczacılık uygulamasının kaldırılması konusunda yaptığı çalışmaların devamı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu'nu makamında ziyaret etti.

 

Toplantıda ayrıca Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nda (TİTCK) görev yapan 326 eczacınınn özlük haklarının iyileştirilmesi için,  Sağlık Bakanlığı'nın 24 Haziran 2019 seçimi öncesi hazırladığı tasarıda yer alan ve Maliye Bakanlığı tarafından onaylanan yasa tasarısı maddesinin hayata geçirilerek TİTCK'da çalışan eczacıların mağduriyetlerinin giderilmesi talebinde de bulunuldu.

 Ankara Eczacı Odası'nın açıklaması şöyle;

TİTCK Eczacıları ve Yardımcı Eczacılık Mağdurları Meslektaşlarımız İçin TBMM'deydik

Ankara Eczacı Odası Başkanı Ecz. Süleyman Güneş, Genel Sekreter Prof. Dr. Mustafa Aslan, Yönetim Kurulu Üyesi Ecz A. İrem Murseloğlu Özkan, Yardımcı Eczacılık Komisyonu Üyeleri Ecz. Emine Hatun Korkmaz, Ecz. Nebahat Durmaz ile Ecz. Gülcan Şenel 8 Ağustos tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu(TİTCK)'nda görev yapan 326 eczacımızın özlük haklarının iyileştirilmesi için,  Sağlık Bakanlığı'nın 24 Haziran 2019 seçimi öncesi hazırladığı tasarıda yer alan ve Maliye Bakanlığı tarafından onaylanan yasa tasarısı maddesinin hayata geçirilerek TİTCK'da çalışan eczacı meslektaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi talebinde bulunuldu.

Ziyarette ayrıca, yardımcı eczacılık konusunda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi ile ilgili isteklerimiz Kumbuzoğlu'na iletildi. Yapılan atamalar sonrası yerleştirildikleri eczane eczacıları tarafından kabul edilmeyen çok sayıda eczacı olduğu bilgisinin aktarıldığı toplantıda, yardımcı eczacılık uygulamasının kaldırılması konusundaki talebimiz de Kumbuzoğlu'na iletildi.

Ankara Eczacı Odasının Yardımcı Eczacılığın kaldırılmasına ilişkin TBMM'ye sunduğu yazı şöyle;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Genel Sekreterliği'ne

6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun ile 12/04/2014 tarih ve 28970 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren, Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda nüfus kriterine tabi olan eczacılar için Eczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) üzerinden başvuru ve yerleştirme işlemi yapılmaktadır. Bununla beraber 2013 ve daha sonraki yıllarda eczacılık fakültesinde okumaya hak kazanmış olup mezun olduktan sonra serbest eczane açmak isteyen eczacılar için, en az bir yıl süreyle hizmet sözleşmesine bağlı olarak mesul müdür eczacı ile birlikte serbest eczanelerde veya hastane eczanelerinde bir yıl yardımcı eczacı olarak çalışma zorunluluğu getirilmiştir.

2012 yılında yasalaşan ve son bir yıldır uygulanmaya başlayan bu düzenleme, sorunları da beraberinde getirmiş, Türk Eczacıları Birliği tarafından yapılan üç atama sonucunda da yerleştirilen yeni mezun eczacılar, yerleştirildikleri eczane eczacıları tarafından çalıştırılmak istenmemiştir. Yardımcı Eczacılık Uygulaması'nın üniversite öğrenimleri boyunca zaten altı ay staj yapan yeni mezun eczacılara ilave herhangi bir katkısı olmayacaktır. Yardımcı Eczacılık Uygulaması sonucunda mağdur olan yeni mezun eczacıların dilekçeleri ile Odamızın bu uygulama ile ilgili öngördüğü sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na yazmış olduğu yazılar ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

Hasıl olan mağduriyetlerden dolayı bahsi geçen uygulamanın yasa değişikliği ile kaldırılması hususunu emir ve tensiplerinize saygılarımla arz ederim.

Ecz.Süleyman Güneş / Başkan

Ek :

1- TİTCK Yardımcı Eczacılık Hk. (3 sayfa)

2- İl Sağlık Müdürlüğü Yardımcı Eczacılık Hk. (10 sayfa)

TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu'na iletilen resmi yazılar:

Yardımcı Eczacılık Hakkında Resmi Yazı İçin Tıklayınız.

TİTCK Eczacıları Özlük Hakları Hakkında Resmi Yazı İçin Tıklayınız.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz