TEİS Başkanı Nurten Saydan, 30 milyon doz grip aşısı gerektiğini söyledi..

teis-baskani-nurten-saydan-30-milyon-doz-grip-asisi-gerektigini-soyledi

TEİS Başkanı 7,5 milyon 65 yaş üstü, 25 milyon da kronik hasta olduğunu söyledi


25 Eylül 2020 23:23

COVID-19 salgını ile talebin arttığı zatürree aşısının temininde ciddi sorunlar yaşanıyor. Diğer yandan Ekim ayı itibariyle dağıtımına başlaması planlanan grip aşısında da bir kriz beklentisi var.

Özellikle Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), dünya geneli ‘grip aşısı yaptırma’ çağrısının ardından, kronik hastalığı bulunanlar ve 65 yaş üstü yurttaşlar eczanelere giderek, aşı için hazırlanan listelere isimlerini yazdırıyor.

Ancak grip aşısının tam olarak ne zaman eczanelere ulaşacağı ve ihtiyacı ne oranda karşılayacağı konusu bilinmezliğini koruyor.

"AB Ülkeleri 200 milyon doz aldı"

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, “Hali hazırda eczanelere birer ikişer zatürree aşısı geliyor. Bu miktar talebi karşılamıyor. Aynı sorunu grip aşılarında da yaşamayalım” uyarısında bulundu.

Ülkede 7,5 milyon 65 yaş üstü, 25 milyon da kronik hasta olduğunu belirten Saydan, şunları söyledi: “Grip belirtileri Covid-19 belirtileri ile çok benziyor. Grip aşıları ne kadar erken yapılırsa bu hastalıkla ilgili semptomlar azaltılmış olacak ve Covid-19 teşhisi de kolay olacaktır. AB ülkeleri 200 milyon doz aşı aldı ve bu aşıları uygulamaya başladı. Bizim de bir an önce 30 milyon doz aşıyı temin ederek bunu uygulamaya başlamamız gerekiyor.”

Talebi karşılamıyor

Aşılamanın bulaşıcı hastalıklara karşı en önemli koruyucu sağlık hizmeti olduğunu belirten Saydan, “Zatürree aşıları halen eczanelere birer ikişer geliyor. Bu da artan talebi karşılamıyor. Yeterli aşı dağıtımı yapılarak vatandaşlar aşılanmalı” diye konuştu.

Saydan, ülkenin kendi aşılarını üretmesinin önemine dikkat çekerek;

“Ülkemizdeki tıp ve eczacılık fakülteleri bu donanıma sahip. Devletin yerli ilaç sanayini desteklemesi hem dışa bağımlılığı azaltacak hem de fiyat avantajı getirecektir” dedi.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz