Remdesivir Koronavirüs için FDA onayı alan ilk ilaç oldu..

remdesivir-koronavirus-icin-fda-onayi-alan-ilk-ilac-oldu

FDA, Gilead'ın Remdesivir'ine Koronavirüs tedavisinde kullanılmak üzere resmi onay verdi


23 Ekim 2020 12:19

Ebolaya karşı geliştirilen ve Korona tedavisinde de etkili olduğu öne sürülen Remdesivir isimli ilaç ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Remdesivir'in koronavirüsü tedavisinde kullanımına tam onay verilen ilk ilaç olduğunu açıkladı.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Perşembe günü Gilead Science tarafından üretilen antiviral ilaç remdesivirin koronavirüs tedavisinde kullanılmasına ilişkin resmi onay verdi.

Regülatörlerin bu yılın başında acil durumlarda kullanımı için izni verdiği ilaç, o zamandan bu yana hastaneye yatan Kovid-19 hastalarında kullanılan bir tedavi oldu. Söz konusu ilaç ABD Başkanı Donald Trump'a da verildi.

Daha önce "acil durum kullanımı" onayı almıştı

Gilead tarafından yapılan açıklamada “Veklury (remdesivir) ABD'de onaylanmış ilk ve tek Kovid-19 tedavisi.” dendi.

İlacın arzının ilk aşamada kısıtlı olmasına karşın imalat kapasitesinin hızlı bir şekilde artırılmasıyla birlikte artık ABD'deki hastanelerde yaygın.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün verilerine göre, California merkezli Gilead şirketinin 'Veklury' ismiyle satışa sunacağı ilacın iyileşme süresini ortalama 15 günden 10 güne düşürdüğü belirtiliyor. Daha önce bahar aylarında acil durumlarda kullanımına onay verilen Remdesivir'le ilgili tam kullanım şartları da belli oldu. FDA, koronavirüsü nedeniyle hastanede tedavi gören 12 yaş ve 40 kilonun üzerindeki hastaların ilacı kullanabileceğini ifade etti.

5 günlük doz 3 bin 120 dolar

Ticari olarak Veklury adıyla satılacak ilacın 5 günlük dozunun, ABD'deki satış fiyatının 3 bin 120 dolar (24 bin 784 TL) olacağı belirtiliyor. Gilead ilacı şu anda sadece ABD için üretebildiğini, Ekim sonundan itibaren diğer ülkelerin de alım taleplerini karşılayabileceğini vurguladı.

DSÖ aynı fikirde değil

FDA'nın bu kararı akıllara geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü'nün Remdesivir'le ilgili yaptığı çalışmayı getirdi. DSÖ, 30 ülkeden 11 bin 266 hastanın tedavi sürecindeki verileri inceledikten sonra, söz konusu ilacın Covid-19 tedavisinde iyileşme ve hastanede kalma süresine bir etkisinin olmadığını savundu.

Gilead DSÖ verilerini tutarsız buldu

Gilead ilaç şirketi ise DSÖ'nün elde ettiği bulgulara itiraz ederek, "DSÖ verileri tutarsız görünüyor. Akademik dergilerde yayımlanan, kontrol edilmiş araştırmalar Remdesivir'in etkisini ortaya koyuyor" ifadelerini kullandı. Korona hastalarının tedavisinde 'mucizevi ilaç' olarak gösterilen Remdesivir ABD Başkanı Donald Trump'ın tedavisinde de kullanılmıştı.


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz