Putin açıkladı: İlk korona virüs aşısına onay çıktı..

putin-acikladi-ilk-korona-virus-asisina-onay-cikti

Moskova’da geliştirilen Covid-19 aşısına Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan onay çıktı


11 Ağustos 2020 13:07

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, korona virüsüne karşı geliştirilen aşının üretimine yakında başlanacağını duyurdu. Moskova'daki Gamaleya Enstitüsü'nün geliştirdiği aşının üretimine onay çıktığı açıklanırken Putin, "Kızım da Covid-19 aşısı oldu" dedi.

Corona virüsü salgınında vaka sayısı 20 milyon sınırını geçerken, pandemiden en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Rusya’dan flaş bir açıklama geldi…

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Gamaleya Enstitüsü’nde geliştirilmeye başlanan ve iki aydan kısa bir süredir insanlar üzerinde denenen Covid-19 aşısına Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan onay çıktı ve aşı resmi olarak tescillendi. Bu aşı böylelikle corona virüsüne karşı geliştirilen ilk aşı haline geldi. Rusya böylece corona virüsü aşısını tescil eden ilk ülke oldu.

"Kendi kızım da aşıyı denedi"

Dünya üzerinde Covid-19 aşısı için ilk kez onay çıkarken, eğer başarılı olunması durumunda, 2019 yılının son haftalarında ortaya çıkan salgına karşı en net savunma mekanizması geliştirilmiş olacak.

Uluslararası ajansların “son dakika” uyarısıyla servis ettiği haberle ilgili bir açıklam ada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptı.

Putin, “En yakın zamanda aşının seri üretimine başlanacağını umuyorum. Benim kızım da Covid-19 aşısı oldu” ifadesini kullandı.

Aşının alıcı antikor ve hücresel bağışıklık oluşturduğunu belirten Putin, “Bunu çok iyi biliyorum, zira kızlarımdan biri aşıyı yaptırdı. Bir anlamda kızım da aşı deneyinde yer aldı diyebiliriz” dedi. ,

Sputnik’te yer alan haberde Putin, aşılamadan sonra kızının ateşinin 38 dereceye çıktığını, ertesi gün ateşinin 37 derecenin biraz üstünde olduğunu ifade etti. Putin, “İkinci iğneden, aşılamadan sonra ateşi yine biraz yükseldi, daha sonra her şey ortadan kayboldu. Kendisini iyi hissediyor ve antikor yüksek düzeyde” dedi.

Rus ilaç firmaları tepki gösterdi..

Diğer yandan Rusya'da ilaç şirketlerinin hükümete "Acele aşı sakıncalı, onay vermeyin" şeklinde yaptıkları baskı işe yaramamış görünüyor.

Koronavirüs aşısının geliştirilmesini bir an önce tamamlamaya yönelik girişimlere tepki gösteren ilaç şirketleri, Klinik Araştırma Kuruluşları Derneği aracılığıyla Sağlık Bakanı Mihail Muraşko’ya bir mektup göndererek, klinik testlerin üçüncü aşaması başarıyla tamamlanmadan aşıya devlet onayı verilmemesi talebinde bulunmuştu.

Gamaley Enstitüsü’nün geliştirdiği aşının test çalışmalarına 100’den daha az kişinin katıldığı belirtilen bu mektupta, genelde testlerin üçüncü aşamasında birkaç bin kişinin yer aldığına işaret edildi.

Kuruluş, testlerin üçüncü aşamasında aşının etkinliğinin yanı sıra, bağışıklık sistemi güçsüz olan ve farklı hastalıkları bulunan kişiler için güvenirliği hakkında da bilgilere ulaşılması gerektiğinin altını çizdi.

"Hızlı aşı geliştirilmesi kahramanlık olarak görülmemeli"

Aşının ilk olarak risk grubunda bulunan yaşlılar üzerinde denenmesinin planlandığı hatırlatılan mektupta, “Ancak bugün aşının, birçoğu farklı hastalıklara da sahip olan ve bağışıklığı güçsüz yaşlılar için güvenilir olduğuna dair hiçbir bilgi yok” denildi.

Dernek yetkilileri, aşının hızlı geliştirilmesinin “kahramanlık” olarak görülmemesi ve modern tıbbın insan sağlığını gözeten standartlarına uyulması çağrısında bulundu.

Rusya Sağlık Bakan Yardımcısı Oleg Gridnev, Gamaley Enstitüsü tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının 12 Ağustos’ta tescil edileceğini açıklamıştı.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz