Levent Evrim
Levent Evrim
Olmamalıydı..

Eczacılık dünyasında, eczacıların da, teknisyenlerin de sektörel siteleri, sosyal medya grupları var. Önce bir not düşelim; biliyorum teknisyen diye meşru bir tanım yok ama galat-ı meşhur olmuş, yani yaygın olarak yanlış kullanıldığı için doğrusunun yerini almış, öyle devam edelim.

Sektörün her iki ayağının oluşturduğu gruplar, kendi aralarında haberleşme, bilgi alışverişinde bulunma ve gereken durumlarda haklarını ifade etme amacını taşıyorlar.

Üç ay kadar önce yeni bir teknisyen sitesi yayın hayatına başladı. Sosyal medyada önemli yer tutan etkin bir grup, "Teknisyenin Sesi" adıyla yayına geçti.

Tüm yayınları olduğu gibi bu yayını da yakından takip etmeye çalışıyorum. Konulara yaklaşımı açısından emsallerinden birkaç tık önde gibi duruyor. Bu benim fikrim.

Tuhaf olan şu ki; site yayına geçtiğinden bu yana, üç ay içinde üç kere hacker saldırısına uğradı. Sonuncusu en etkilisiydi. Site hazırlıksız yakalandı ve iki gün kapalı kaldı. Yani saldırı ciddi ve sürekli.

Kendi dünyasında göz ardı edilemeyecek bir yeri olan, bir mesleki haberleşme sitesi, periyodik olarak yıkıcı hacker saldırısına uğruyorsa; bu, sektörle ilgili herkesin üzerinde şöyle bir düşünmesi gereken bir durumdur.

Kim yapıyor?

Önemli soru budur.. Kim yapıyor veya yaptırıyor? Komplo teorisi kurmadan üzerinde biraz düşünmenin yararı olsa gerektir.

Sitede, yasanın eczane çalışanlarına öngördüğü hakları açıklayıcı yazılar çıktı. Sendika yetkilisiyle, konfederasyon başkanıyla ile röportajlar yapıldı, teknisyen dünyasından eli yüzü düzgün haberler, federasyonlardaki gelişmeler yayınlanıyor. Yaygara çıkarmadan, orta volümde, efendice..

Bunlardan rahatsız olan birileri ölçüsünü mü kaçırdı?

Teknisyen dernekleri arasında rekabet, hatta menfaat çatışması olduğu görülüyor. Bunun uzantısında yaşanan bir öfke krizinin sonucu mu? Rekabet potansiyeli olan yeni bir oluşumun önünü kesme gayreti mi?

Eğer bu doğruysa, toplusal fayda amacını taşıdığı söylenen bu grupların amaçlarının inandırıcılığı nerede kaldı?  

Daha başka ihtimaller de olabilir belki..

Nedeni ne olursa olsun; etik açıdan yapılacak eleştirileri de bırakalım bir an, sadece sonuçları açısından bakalım, bir meslek sitesine saldırmanın son toplamda saldırıyı düzenleyenlere hiç bir faydası yoktur..

Hacker saldırısına uğradığı için yayını bırakan hiç bir kuruluş görülmemiştir. Yedeklerini sisteme yükler, kaldığı yerden devam eder.. En fazla Teknisyenin Sesi örneğinde olduğu gibi daha sağlam bir temel kurmak için bir iki gün ara verir..

Tersine etkisi de vardır. Çoğu zaman saldırıya uğrayanın kararlılığını biler, yıpratmaya çalışırken güçlendirir. Ayrıca unutulmamalıdır ki, sessiz çoğunluk her zaman mağdurun yanındadır..

Neticeten merak ediyorum, kim neden bu kadar öfkelendi, yüksek sesle söylese de hep beraber öğrensek.. Eminim eczane çalışanları da merak ediyordur..

Yazarın önceki yazıları