Levent Evrim
Levent Evrim
Eczacılara yan pas..

İl Sağlık Müdürlüklerinden Eczacı Odalarına gelen, oradan da eczacılara duyurulan ilaç suistimali konulu yazıların bazılarının, amacının ne olduğunu henüz anlayabilmiş değilim.

Bu konuda doyurucu bir cevap verebilene de henüz rastlayamadım. Bugüne kadar aldığım en rasyonel (!) cevap "Yan pas yapıyorlar" oldu.

Türkçesi "Akla yakın bir çözüm bulunamadığı için herkes topu birbirinin üzerine atıyor."

Bürokrasinin "İlaç suistimali" adını verdiği konudan bahsediyorum.

Doğrudan yazıların üzerinden konuşalım.

İl adı vererek polemik açmanın yararı yok, çünkü aralarında dişe dokunur bir fark yok.

Kanaat hasıl oldu..

Rastgele birisine bakalım;

Yazıda diyor ki; "Müdürlüğümüzce yeşil, kırmızı reçete kontrolleri sırasında, Yakup Bişey adlı şahsın, ki T.C. kimlik numarası da şudur, sık aralıklarla Xanax 1 mg tablet, Rivotril 2 mg tablet, Akineton tablet isimli psikotrop ilaçları farklı hekimlere reçete ettirdiği, ve farklı eczanelerden ücretini ödeyerek temin ettiği tespit edilmiş olup, ilgili şahsın ilaç suistimali yaptığı kanaati hasıl olmuştur.

Adı geçen şahıslarla ilgili olarak iliniz dahilindeki tüm sağlık kuruluşlarına gerekli bilgilendirmenin yapılması hususunda gereğini.."

Bu yazıyı A ilinin Sağlık Müdürlüğü, 80 vilayetin İl Sağlık Müdürlüğü'ne yazıyor.

Yazıyı alan B ilinin Sağlık Müdürlüğü ne yapıyor? O da Eczacı Odasına yazıyor;

"A ili Sağlık Müdürlüğü'nün yazısı ektedir, konunun Odanıza bağlı tüm eczacılara duyurulması ve konuya gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda gereğini.."

Hoş bir ifade.. "Eczacı gerekli hassasiyeti göstersin.."

Oysa yazıda açıkça yazılmış. "..ilaçları farklı hekimlere reçete ettirdiği.." deniyor.

Hekim bilmiyor mu?

Önce şu taraftan bakalım;

Yani koskoca uzman hekim, muayene ettiği hastaya hangi ilacın lazım geldiğini bilmiyor mu? Biliyor ki yazmış.. Koskoca uzman hekimi kandırmış olamaz ya.. Daha neler..

Diyelim ki yazmış ve sistemde de böyle bir açık var.. Bu açığı kapatmanın makul yolu "eczacının göstereceği hassasiyet midir?

Nedir bu gösterilmesi gereken hassasiyet?

Bir adamın ilaç suistimali yaptığı kanaati hasıl olmuş. Olabilir, makam takdiridir.. Kuşkusuz konuyu incelemek de makamın görevleri arasında olmak gerekir..  Ve lakin, "..eczacıların konuya gerekli hassasiyeti göstermesi.." ifadesinin meramı nedir, işte onu bir türlü çözemiyorum..

Konu sahte reçete, kayıp kaşe filan olunca eczacıdan talep edilen net olarak ifade ediliyor gelen yazıda. Emniyete haber verin, doktoru arayın vb. Pratikte yapılabilirliği ayrı konu  ama istediğini açıkça söylüyor. Konu biraz muğlak olunca "..eczacının gereken hassasiyeti göstermesi.."

Ne yapsın eczacı..?

Mesela elindeki kapı gibi reçeteyi görmezden mi gelsin..? Vermesin mi reçetede yazan ilacı? Hangi gerekçeyle? Gerekli hassasiyet bir gerekçe midir?

Vermesin diyorsanız onu açıkça söyleyiverseniz.. Onu demiyorsanız, ne diyorsunuz? 

Yazarın önceki yazıları