Levent Evrim
Levent Evrim
Eczacılar ve asıl büyük tehlike..!

Eczacılık mesleğinin karşısındaki en büyük tehlike, Sabah Gazetesinin tecrübeli ekonomi yazarı Şeref Oğuz'un önceki günkü yazısında kendisini göstermiştir.

Yazarın kullandığı cümle şuydu: "..Peki ya para üstü verebilmek için 5 yıl okula giden eczacılık öğrencileri?’’

Açıkçası çok aşağılayıcı bir tanımlama.. Tabii ki tepki gördü, meslek birliği hemen mesaj yayınladı ve yazarı özür dilemeye davet etti.

Şimdi konuyu birlikte analiz edelim..

Diyelim ki yazar özür diledi.. Bu neyi değiştirecek? Kafanın içindeki anlayış yerinde durduktan sonra, baskı altında özür dilemek sadece görüntüdür. Şeref Oğuz bu lafı durduk yerde etmiş olamaz. Kariyerinde ekonomi yönetmenliği olan bir yazar, bu cümleyi sarf ederken bir meslek grubunu karşısına alacağını da bilir.

O halde..

O haldesi şudur:  Şeref Bey bu cümleyi yazarken ne söylediğini gayet iyi biliyordu. Çünkü, düşündüğünü yazdı, inandığı şeyi kaleme aldı. Şeref Bey böyle düşünüyor..

İşte büyük tehlike budur.

Büyük tehlike, eczacılık mesleğinin toplumun gözünde bir kasiyer ile eşdeğer seviyede algılanması tehlikesidir.

"Para üstü vermek için 5 yıl okuyorlar.." aşağılayıcı algısının toplumda taraftar bulduğu ölçüde;

İlaçların marketlerde satılması operasyonu kolaylaşır. Eczacılık mesleğinin para üstü veren kişiler mertebesine indirilmesine izin verirseniz, ilacın market tezgahında satılmasını da meşrulaştırmış olursunuz. Bu anlayış market eczanelerine zemin hazırlayan anlayıştır.

Şeref Bey tepkiler üzerine internet sitesindeki yazısından bu bölümü çıkardı. İsterseniz bunu bir tür özür sayabilirsiniz. Ne var ki yazılı baskıda, kağıt üzerinde, olduğu yerde  duruyor. Kaldı ki bugünkü internet sitesindeki yazısında, konu ile ilgili tek kelime yok. Demek ki benden bu kadar diyor, şimdilik.. Ayrıca özür dilenince her şey düzelmiş mi oluyor?

Aman sakın kimse alınmasın, sadece bir örnek olduğu için anıyorum, vaktiyle Hamamcılar Odası da mesleğimize hakaret ediliyor diye ayaklanıp özür dilesinler diye tutturmuştu ve özür diletmişti.. Ne değişti.. Havadan nem kapanların çoğunlukta olduğu bir ülkedeyiz ve asıl özür dilemenin içi boşaldı..

Sözü toparlayalım.

Ülkenin adı geçen bir ekonomi yazarı, bir meslek grubu hakkında ilginç (!) fikirlere sahipse, bunun sorumlusu o yazar değil, o meslek grubunun ileri gelenleridir.

Mesleği savunacak ve mesleğin değerlerini topluma anlatacak, kabulünü sağlayacak olanlar, yönetici olmak için vaktiyle meslektaşlarından oy isteyenlerdir. "Özür dilesin efendim.." diye efelenmek de yöneticilik için yeter şart değildir..

Siz mesleğinizi topluma anlatmazsanız, o zaman Şeref Oğuz Bey çıkar ve o anlatır.. İşte o zaman eczacılar üzerinden operasyon yapmaya niyetli olanlara da gün doğar.. Tehlike budur..

Yazarın önceki yazıları