Levent Evrim
Levent Evrim
Bu şapkadan bu tavşan çıkmaz..

Görünen o ki Sosyal Güvenlik Kurumu ile bu yıl yeni bir protokol imzalanmasını beklemek, sadece boş bir hayal kurmaktır.

Elinizi alnınıza siper edip şöyle bir tarayın ufku.. Sanki ölü toprağına yatırılmış; ne bir ses çıkıyor, ne bir hayatiyet belirtisi var. Sanki mesele; bir ay sonra bitecek, serbest eczacıların can damarını bunca senedir rehin almış, adına "protokol" dedikleri padişah fermanı değil..

Nadiren duyulan tek tük fısıltılar ise ekmek parasını savunan bariton sesten çok iç çekmeye benziyor.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında 2012 yılında imzalanan İlaç Alım Protokolü, 1.07.2015 tarihinde sona erdi. Sona erdi de ne oldu. Ha deyince yenisini yapmaya her iki tarafın da samimi niyeti olmayınca, eski protokolün süresini uzatalım dediler.

TEB 30 Haziran'da SGK ile bir Ek Protokol imzaladıklarını ve Protokolün geçerliliğini mevcut hükümleri ile birlikte 1.10.2015 tarihine kadar uzattıklarını açıkladı.

Gerekçe olarak diyorlardı ki, seçimler yapıldı ama yeni hükümet kurulamadı, karşımızda muhatap bulamıyoruz. İyisi mi mevcut hali ile üç ay daha idare edelim.

Sayılı gün çabuk geçer demişler, şurada 1 Ekime kaldı bir ay. Tatilleri çıkarırsan elde kalan net 20 iş günü. Bayram haftasını yok sayarsanız, ki pratikte hep öyle olmuştur, 17 iş günü.

Manzaraya bakalım; bir hükümet kuruldu ama hedefi etliye sütlüye karışmak değil, memleketi sağ salim seçime götürmek.. Seçim 1 Kasım'da. Protokol dediğin ise zaten bir ateşten top. Kimse kucağına almak istemiyor.

Karşılıklı uzlaşma zeminini zorlamak için, hem hükümet kanadında hem eczacı örgütleri kanadında güçlü bir siyasi irade lazım ki, tesadüfe bakın Kasım ayında eczacıların da büyük seçimi var! Yeni TEB yönetim kurulu seçilecek.

Bir yanda kendi arasında uzlaşamadığı için seçime giden Millet Meclisi, diğer yanda zamanı geldiği için seçim yapacak olan "Eczacılar Meclisi".. Önümüzdeki 20 iş günü içinde yeni bir protokolün imzalanabileceğini söylemek herhalde  abesle iştigal olur. Peki ne olacak? Protokol bir kez daha "mevcut hükümleri" ile birlikte ertelenecek, mesela 3 ay daha.. Diyelim 1 Ocak 2016'ya..

Ancak yine durum karanlık. Seçim arefesi Ekim ayını saymıyorum bile. Kasım ayını seçim hay huyu ile geçirecek ve inşallah kurulacak (!) hükümet kanadı ile yine Kasım ayını yeni yönetimini seçmekle geçirecek TEB; önlerindeki bir ay içinde (Aralık ayı) bunca sorun yüklü, olmazsa olmaz talepleri olan bir Protokol uzlaşmasında aynı çizgide buluşacaklar ve imzayı atacaklar, öyle mi? Açıkçası Uzay Yolu dizisi bana daha gerçekçi geliyor..!

Görünen o ki SGK ile protokolünü bu sene unutun..

Durum açıkça ortada iken merak ettiğim şu; sahiden çok merak ediyorum..

TEB iki hafta önce, 13 Ağustos'ta SGK yetkilileri ile ilk "SGK İlaç Protokolü Toplantısı" yaptıklarını açıkladı.

Saydım toplantı masasının etrafında 18 kişi vardı.

Ne konuştular acaba..?

Yazarın önceki yazıları