Levent Evrim
Levent Evrim
Biri kuyuya taş attı..

Hıncal Uluç yıllardır köşesinde şikayet eder. "Yahu bir haber eline ulaşınca, heyecan duyan, önünü arkasını merak eden bir, tek bir gazeteci kalmadı mı ülkemizde?." diye. Hatta bu yazının yazıldığı saatlerde yine  köşesinden veriştiriyordu böyle.. Ne kadar haklı..

Önceki gün sağlık habercilerinin, büyük bölümünün nasıl haber yaptıkları açığa çıktı. Kes-yapıştır. Sadece sağlık, eczacılık siteleri değil, aralarında anlı şanlı koskoca holding gazeteleri de var. Demek kimsenin okuduğu araştırdığı yokmuş, gördüğünü aynen kırpıp ekrana, sayfaya yerleştirmenin adıymış gazetecilik dedikleri. Salı günü biri kuyuya bir taş attı, bütün sazanlar peşinden atladı..

Neymiş, Sağlık Bakanlığı, eczane vitrinlerindeki ilanlara yasak getirmiş. İzmir Eczacı Odası da resmi internet sitesi aracılığıyla bakanlığın aldığı bu yasak kararını üyelerine duyurmuş. Dünün sağlık konusundaki yaygın haberi buydu. Tarihe bakalım, 8 Temmuz 2014. TV  dizisi ağzı ile soralım: Vallaha mı?

İşin aslı şu: 12 Nisan 2014 tarihinde 28970 sayılı Resmi Gazete'de bir yönetmelik yayınlandı. Tarihe dikkat buyurunuz, tam 3 ay önce yayınlanıyor yönetmelik. (Meraklısı için yönetmeliğin linki: http://eczaciyiz.net/eczacilar-ve-eczaneler-yonetmelik.php ) Yönetmeliğin adı; "Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik." 25. maddesi diyor ki: "Vitrinlere ürün tanıtımı amacıyla levha veya ilân yapıştırılamaz." 52. maddesi de diyor ki: "Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer." Yani neymiş  Sağlık Bakanlığı eczane vitrinlerine ilan, afiş yapıştırmayı dün yasaklamamış, yasaklayalı tam 3 ay olmuş. Aklınız nerede muhteremler?

Peki dün ne oldu: Sağlık konusunda yayın yapan sitelerden birisi, sağlık haberi bulma konusunda dara düştü. İzmir Eczacı Odası'nın, sitesinde 21 Mayıs 2014 tarihinde yayınladığı bir duyuruyu haber yaptı. Yine dikkat buyurunuz İzmir Eczacı Odası bu duyuruyu yapalı 1.5 ay olmuş. Bu duyuru da aslında, İzmir Sağlık Müdürlüğü'nden gelen 5 Mayıs tarihli bir yazı. "12 Nisan Tarihinde yayınlanan yönetmeliğin bazı maddelerinin yorumlanması konusunda sıkıntılar  doğabilir, bazı konulara açıklık getiriyoruz." diyor ve açıklık getiriyor: "Yanlış anlamayın, yönetmelikle her türlü ürün reklamlarının vitrine yapıştırılması yasaklanmıştır."

Yani; Sağlık Bakanlığı'nın 12 Nisan'da getirdiği vitrinlere afiş yasağı için, İzmir Sağlık Müdürlüğü'nün 5 Mayıs'ta yazdığı açıklama yazısını, 21 Mayıs'ta yayınlayan İzmir Eczacılar Odasının duyurusu; 8 Temmuz'da oldu size "Sağlık Bakanlığı eczane vitrinlerine yasak getirdi" haberi. Bu ne sürat muhteremler..!

Bir sağlık sitesinin yaptığı bu haberi hiç incelemeden, hatta alıntı bile yapmadan aynen yayınladı pek çok yayın. Haberin kaynağına, önüne arkasına bakmadan, olduğu gibi kopyalayınca işte böyle oluyor. Holding gazetelerinden birinde, muhteremin biri hızını alamamış, "Kararı duyan kimi eczaneler vitrinlerini boşaltırken, kimisi ise ürünlerini çıkartmaya hazırlanıyor." yazmış. En çok da ona güldüm.. Yani, 3 ay önce kendileri hakkında çıkan, hatta iptali için davalar açılan hayati önemde bir yönetmelikten, bugün sayelerinde haberdar olmuş eczacılar.. Ne diyelim, klavyene kuvvet..    

Yazarın önceki yazıları