Zarar yazan ilaçlarda son durum..

zarar-yazan-ilaclarda-son-durum

İstanbul Eczacı Odası zarar yazan ilaçlar listesini güncelledi.


06 Mart 2019 13:56

İstanbul Eczacı Odası (İEO) 10 Aralık 2018 tarihinde iskonto oranlarını eksik uygulandığı veya hiç uygulanmadığı için zararına satılmak zorunda olan ilaçların listesini yayınlamıştı. O tarihte yayınlanan listede 64 kalem ilaç yer alıyordu.

İEO 25 Şubat'ta aynı listeyi güncellediğini duyurdu. Bu kez listede 61 kalem ilaç yer alıyordu. Bir başka deyişle aradan geçen 2.5 ayda sadece 3 kalem ilaç bu listeden çıkabildi.

Bu hızı baz alındığında, anlaşılan o ki, 5 yıl sonra bu listenin sıfırlanma ihtimali var..!

İstanbul Eczacı Odasının duyurusu şöyle:

KKİ uygulamayan firmalar hakkında

Değerli Meslektaşlarımız;

Bilindiği üzere ilaç firmalarının Sosyal Güvenlik Kurumu'na uyguladığı kamu kurum iskonto oranları Sağlık Uygulama Tebliği'nin "4.4.1 Uygulanacak İndirim Oranları" maddesine istinaden belirlenmekte ve bu iskontolar reçete karşılama esnasında sözleşmeli eczaneler tarafından Kuruma yansıtılmaktadır.

Aşağıdaki listede yer alan ilaçlar, Medula Provizyon sisteminde KKİ uygulanmış kamu alış fiyatları üzerinden işlem görmekte ancak, bu ilaçların üretici firmaları Kurumun tebliği ile belirlediği iskonto oranlarını eksik uygulamakta ya da hiç uygulamamaktadır.

Konuyla ilgili olarak Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Müdürlüğü'ne bugüne dek yaptığımız tüm başvurular maalesef sonuçsuz kalmıştır.

Buna göre reçete karşılama esnasında kutu başına oluşan zarar tutarlarını gösteren ilaç bazında hazırladığımız tablo aşağıda bilgilerinize sunulmakta olup, ekonomik kayıp yaşamamanız adına dikkate almanız önemle duyurulur.

İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu

Firmaları tarafından KKİ uygulanmayan ilaçlar için tıklayınız

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz