Yüzde 8.5'luk farkı kim ödeyecek ?

yuzde-8-5-luk-farki-kim-odeyecek

TEİS firma ödemediği için insülin ilacında oluşan yüzde 8.5'luk Kamu Kurum İndirimi farkını kimin ödeyeceğini sordu.


19 Kasım 2016 22:48

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), bir bildiri yayınlayarak "İnsülin ilacının daha önce yüzde 32,5 olan kamu indirimi Kurum tarafından yüzde 41'e çıkarıldı ama firma uygulamıyor. Kamu indiriminden doğan yüzde 8.5'luk farkı kim ödeyecek?" diye sordu.

TEİS'in açıklaması şöyle:

TEİS: “KAMU İNDİRİMİNDEN DOĞAN YÜZDE 8,5’LUK FARKI KİM ÖDEYECEK?”

İçinde bulunduğumuz Diyabet Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanırken, SGK tarafından insülin hastalarının ilacının kamu kurum indirimi, firmanın artışı uygulamamasına rağmen yüzde 41’e yükseltilerek yüzde 8,5’luk fark oluşturuldu.

İlacın daha önce yüzde 32,5 olan kamu kurum indirimi Kurum tarafından Diyabet Haftasında yüzde 41’e yükseltilerek arada yüzde 8,5’luk bir fark oluşturuldu. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Ecz. Nurten Saydan, firmanın yüzde 8,5’luk indirimi kuruma yapmadığını belirterek, “Bu farkı kim ödeyecek? Eczacı mı, vatandaş mı?” diye sordu.

Saydan açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Senede bir hafta olsa da Diyabet Haftası nedeniyle diyabet hastalarının sorunları gündeme geldi ve bütün kurumlar diyabet hastalığı için toplumda dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için adeta yarıştılar.

Ancak, 3 gün sonra tip 1 diyabet hastalarının yani insüline bağımlı hastaların ilaçlarından önemli bir tanesinin kamu kurum indiriminin %41’e yükseltilmesi; bu ilaca ulaşımı zorlaştırarak diyabet hastalarına ilginç bir hediye oldu.

17 Kasım günü hastalarının insülinlerini depolardan alıp hastalarına vermek isteyen eczacılar, depoların bu iskontoyu vermediğini görerek ne yapacaklarını şaşırdılar. Zira firma tarafından yapılmayan iskontoyu hastaya yansıtamadıkları gibi bu konuda hukuki açıdan kendilerini koruyan bir yasal düzenleme de bulunmamakta.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu uygulaması ile kamu kurum indirimini % 41’e yükselttiği insülin ilacı için eczacılar ve ecza depoları ne yapacağını bilemez halde halka bu durumu nasıl izah edeceğinin şaşkınlığı içinde. Devlete yapacağı indirimi firma kabul etmeden SGK’nın bu indirimi uygulamaya sokmaktaki amacını anlayabilmiş değiliz. Firmanın yapmadığı farkı kim ödeyecek? Eczacı mı, vatandaş mı?”

SGK 1 AĞUSTOS 2016’DAN BU YANA ŞEKER ÖLÇÜM CİHAZLARINI DA  ÖDEMİYOR

Saydan, SGK’nın 1 Ağustos 2016 tarihinden itibaren şeker ölçüm cihazlarını ödemeyerek adeta Diyabet Haftası etkinliklerine erken başladığını söyledi.

Hastalarla eczacıları karşı karşıya bırakan, şeker ölçüm çubuğunu ödeyip, cihazı ödemeyen hukuka aykırı söz konusu düzenleme için TEİS olarak, Danıştay 15. Dairesinde dava açtıklarını belirten Saydan şöyle devam etti:

“Sendikamızca açılan davanın hastalarımızın lehine sonuçlanması en büyük talebimizdir. Çünkü, hastalarımızın kan şekerlerini ölçecek çubuklarını ödeyen ama cihazlarını ödemeyen Sağlık Uygulama Tebliğini anlamak mümkün değil.

TEİS olarak eczacıyı ve vatandaşı zor durumda bırakan bu uygulamalardan vazgeçilmesini talep ediyoruz. Eczacıların ve diyabetli hastaların mağdur edilmemesi için bu davayı açtık. En kısa zamanda yüksek yargının gerekeni yapacağına inanıyoruz.”

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz