Yeni bir eczacılık fakültesi daha kuruldu..

yeni-bir-eczacilik-fakultesi-daha-kuruldu

İzmir Bakırçay Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 51. fakülte olarak kayıtlara geçti


02 Ocak 2020 17:01

Türk Eczacıları Birliği (TEB) ve Bölge Eczacı Odaları yeni eczacılık fakültesi açılmasına gerek olmadığı, mevcut fakültelerle bile önemli bir istihdam fazlası yaratıldığı konusunda her fırsatta açıklama yapmaya devam ediyorlar. Ancak görünen o ki seslerini pek duyuramıyorlar.

TEB'in yılın son günlerinde yaptığı basın açıklamasında yer alan ifadeyle, eczacılar hiçbir ihtiyaç yokken yeni fakültelerin açılmasına karşı çıkmaktan yoruldu, ancak bu kararı alanlar yorulmadı.

Son olarak 25 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete aracılığıyla İzmir Bakırçay Üniversitesi’ne bağlı eczacılık fakültesinin kurulmuş olduğu açıklandı. Fakülte 51. Eczacılık Fakültesi olarak kayıtlara geçti.

TEB'in açıklaması şöyle;

Halk Sağlığı ve Mesleğimiz Adına: İsyan Ediyoruz! Reddediyoruz! Artık Dur Diyoruz

25 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete aracılığıyla İzmir Bakırçay Üniversitesi’ne bağlı eczacılık fakültesinin kurulmuş olduğunu öğrendik. Böylelikle ülkemizdeki eczacılık fakültesi sayısı 51’e yükselmiş oldu. Hiçbir ihtiyaç yokken yeni fakültelerin açılmasına karşı çıkmaktan biz yorulduk, ancak bu kararı alanlar yorulmadı. Bizler mesleğimizi, geleceğimizi, ülkemizi tehlikeye atan bu adımları asla kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz.

Açılmaya devam edilen eczacılık fakülteleri ve artırılan kontenjanlar; bu ülkenin ve bu mesleğin geleceğiyle oynamaktır, bu ülkenin kaynaklarını hoyratça harcamaktır, gençlerimizin geleceğinden çalmaktır. Ama daha da önemlisi, hastalarımızın bizlere emanet ettikleri sağlığından çalmaktır.

İşsizlik oranları her geçen gün yeni rekorlar kırıyor, gençlerimiz geleceğe endişeyle bakıyor, diplomalar bir nevi işsizlik belgesi niteliği taşıyor, istihdam oranları giderek düşüyor. Planlama yapılmadan açılan her fakülte, gerçekler göz önüne alınmadan artırılan her kontenjan; hâlihazırda içinde bulunulan tabloyu daha vahim kılıyor, içinden çıkılmaz hale getiriyor. Öte yandan sağlık ile ilgili bir mesleğin akademik eğitiminin niteliksizleşmesi, halk sağlığına yapılabilecek en büyük kötülüklerden biridir.

Türk Eczacıları Birliği olarak mesleğimizi, meslektaşlarımızı, mesleğimizin geleceğini savunmakla yükümlüyüz. Kaygılarımızın altını bir kez daha çiziyor; sürdürülebilir bir sağlık sistemi, güvenli bir gelecek için endişelerimizi kamuoyunun huzurunda bir kez daha tekrarlıyoruz.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz