TEB ve Bayer İlaç işbirliği ile 26 bin eczaneye eğitim..

teb-ve-bayer-ilac-isbirligi-ile-26-bin-eczane-egitime-alinacak

TEB ve Bayer İlaç işbirliği ile hazırlanan projede eczacılara mobil eğitim verilecek.


10 Mart 2018 22:44

TÜRK Eczacıları Birliği (TEB) ve Bayer İlaç, kadın ve toplum sağlığı konusunda ortaklaşa bir projeye imza atarak eczacılara mobil eğitim projesini başlattı.

Türkiye’deki 26 bin eczanenin tamamına ulaşılması hedeflenen proje kapsamında özellikle üreme sağlığı, aile planlaması gibi konularda bir dizi eğitimler verilecek. Eğitim programı akademisyen, jinekolog ve eczacılar tarafından oluşturuldu.

"Kadın Sağlığı Akademi"

TEB ve Bayer İlaç toplum ve kadın sağlığına katkıda bulunmak amacıyla ‘Kadın Sağlığı Akademi’ projesini hayata geçirdi. Projenin lansmanı 9 Mart 2018 tarihinde Ankara’da yapıldı.

Lansmana; TEB Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, TEB Saymanı Ecz. M. İbrahim Özkol, TEB Merkez Heyeti Üyesi Ecz. Ümran Pelenkoğlu , TEB Denetleme Kurulu Başkanı Ecz. Aylin Yalçınkaya ve Bayer İlaç Kadın Sağlığı Pazarlama Müdürü Pelin İçil katıldı.

Projede hakkında konuşan Bayer İlaç Kadın Sağlığı Pazarlama Müdürü Pelin İçil, yapılan araştırmalara göre Türkiye’deki kadınların yüzde 47’sinin modern yöntemlerle istenmeyen gebeliklere karşı korunduğunu ancak yüzde 53’ünün modern olmayan yöntemler kullandığını belirtti. İçil, modern olmayan yöntemleri kullanan her 4 kadından 1’inin istenmeyen gebelik yaşadığını ve bunların yarısının kürtaj ile gebeliği sonlandırdığını söyledi.

"Kadın sağlığı konusunda kolektif bilinç"

Düzenlenen toplantıda konuşan  TEB Başkanı Erdoğan Çolak ise Türkiye’de sağlık okur yazarlığı seviyesinin ilkokul 2 düzeyinde olduğunu ve okuma yazma bilmeyen kadın nüfus oranının erkeklerden 5 kat daha fazla olduğu ülkemizde, kadın sağlığı konusunda kolektif bir bilinç oluşmasının elzem olduğu kanaatinde olduğunu açıkladı.

Çolak, kadın istihdam oranının erkek istihdam oranının yarısından daha az olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Her 10 kadından yaklaşık 4’ü yaşadığı çevrede kendini güvensiz hissediyor. Türkiye’de her yıl yaklaşık 1 buçuk milyonun üzerinde bebek dünyaya geliyor ve 2016 verilerine göre bir canlı doğuma karşılık 10 bebek ölümü düşüyor. 2016 yılında 15-19 yaş grubundaki her bin kadın başına 24 doğum düştü. Gördüğünüz üzere tablo pek parlak değil. Bu noktada Bayer İlaç ile ortaklaşa geliştirdiğimiz Kadın Sağlığı Akademi projesini çok kıymetli buluyorum. Kadın sağlığı konusunda toplumumuzun bilinçlenmesi amacıyla yapılan çalışmaların önemine inanıyorum. Eczane merkezli çalışmaların da bu alanda çok etkili olduğunu düşünüyorum.”

"Hedef eczanelerin tamamına ulaşmak"

Eczacının en yakın sağlık danışmanı olduğunu söyleyen Çolak, Bayer ilaç firması ile kadın sağlığı konusunda eczacıların bilgilerini güncellemek, daha etkili, daha etkin bir hale getirmek ve bu güncellenen bilgiler ile eczaneye giren, danışmanlık almak isteyen kadınlara, kadın sağlığı ile ilgili katkıda bulunmak istediğini belirtti ve şunları söyledi:

“Kadının kendi vücudunu tanıması, ihtiyaçlarını bilmesi ve buna göre şekillendirmesi önemli bir şey. Bu bilgiyi en iyi verebilecek unsurlar eczacılar ve eczaneler. Dolayısıyla bir bölge ayrımı yapmadan tüm Türkiye’deki 26 bin eczaneye ulaşacağız. Bu 26 bin eczanemize nasıl katkıda bulunabileceğimizi, nasıl var olan bilgilerini daha etkin kullanılabilir hale getirebileceğimizi ve bunu bir toplum, kadın yararına dönüştürebileceğimize bakıyoruz.”

Eczacılara cep telefonları ile ulaşılacak

İnsanların günde ortalama 2 bin 617 kez cep telefonuna dokunduğunu belirten Bayer İlaç Kadın Sağlığı Pazarlama Müdürü Pelin İçil, bu proje kapsamında mobil cihazlara indirilecek uygulamalar ile eczacılara interaktif bir eğitim verileceğini açıkladı. Eğitimlere katılan eczacılar kadın sağlığı konusunda videolar izleyerek bilgi sahibi olduktan sonra yine cep telefonlarından sınavlara katılarak sonunda sertifika sahibi de olabilecek.

İçil, cinsel sağlık konusunda insanların yüzde 87’sinin internetten bilgi sahibi olduğunu ancak internetteki cinsel sağlık bilgilerinin yaklaşık yarısının yanlış bilgi olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

"Erkeklerin büyük sorumluluğu var"

“Modern olmayan yöntemlerle korunmaya çalışan kadınlara sorduğumuzda kadınların yüzde 60’ının partnerlerinden bilgi aldığını öğrendik. Dolayısıyla burada erkeklerin çok büyük sorumluluğu var. Her yıl genç insanlar üzerinde araştırma yapıyoruz. 5 yıl önce cinsel sağlık konusunda gençlerin yüzde 20’si internetten bilgi alırken bu oran günümüzde yüzde 87’ye çıktı.

Her 100 gencin 87’si interneti bilgi kaynağı olarak görüyor. Bu aslında kötü bir durum değil. Kolay erişilebilir ve bazen de doğru bir bilgi kaynağı ama bu kısma dikkat etmek gerekiyor. Yapılan bir araştırmaya göre 100 internet sitesinden yalnızca 47’sinde sağlık ile ilgili doğru bir bilgi var. Dolayısıyla yanlış bir bilgi ile de karşılaşma riski çok yüksek. Bu noktada doktorlar ve eczaneler doğru bilgi kaynağı. Bu noktada eczaneler kadınlar için doğru bilgi merkezi.”

TEB Başkanı Erdoğan Çolak'ın konuşması şöyle:

Sözlerime 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başlamak istiyorum. Kadına şiddette yıllardır kötü bir karnemiz var. 2018’in başındayız ve Ocak ayında 28, Şubat ayında 47 kadın şiddete kurban gitti. Bunun yanı sıra hemen her gün şiddet, taciz ve tecavüz haberleriyle karşı karşıya kalıyoruz. Kadınların yaşam tarzlarına yönelik saldırılara maruz kaldığı, pek çok alanda baskıyla karşılaştığı, şiddete karşı ses çıkarmalarının önlendiği bu atmosferde her birimizin elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. Yaşamın ve yaşatmanın önemini bilen bir sağlık meslek örgütü olarak şiddetin önüne geçecek kapsamlı politikaların hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Kadın sağlığı konusunda toplumsal bilinç ne yazık ki istenen seviyede değil. Toplumun sağlık okuryazarlığının ilkokul 2 seviyesinde olduğu, okuma yazma bilmeyen kadın nüfus oranının erkeklerden 5 kat fazla olduğu ülkemizde, kadın sağlığı konusunda kolektif bir bilinç oluşmasının elzem olduğu kanaatindeyim.

Bu noktada sizlerle ülkemize dair bazı istatistiki verileri paylaşmak istiyorum:

Kadın istihdam oranı, erkeklerin istihdam oranının yarısından az.

Her 10 kadından yaklaşık 4’ü yaşadığı çevrede kendini güvensiz hissediyor.

Türkiye’de her yıl yaklaşık 1 buçuk milyonun üzerinde bebek dünyaya geliyor ve 2016 verilerine göre, bir canlı doğuma karşılık 10 bebek ölümü düşüyor.

2016 yılında 15-19 yaş grubundaki her bin kadın başına 24 doğum düştü.

Modern aile planlaması yöntemlerine başvuranların oranı %47 civarında.

Gördüğünüz üzere tablo pek parlak değil. Bu noktada Bayer ile ortaklaşa geliştirdiğimiz Kadın Sağlığı Akademisi projesini çok kıymetli buluyorum. Kadın sağlığı konusunda toplumumuzun bilinçlenmesi amacıyla yapılan çalışmaların önemine inanıyorum. Eczane merkezli çalışmaların da bu alanda çok etkili olduğunu düşünüyorum.

Bizler, eczacıları ‘halka en yakın sağlık danışmanı’ olarak tanımlıyoruz. Kadınlar eczaneye sıklıkla başvuruyor ve doğum kontrol yöntemleri, gebelikte ilaç kullanımı, gebelikte beslenme, üreme sağlığı gibi pek çok konuda eczacıya danışıyor. Projemizde de kadın sağlığı konusunda ilk danışılan merkezlerden birisi olan eczacıların konuya ilişkin bilgilerini tazelemesini hedefledik. Eğitim programının akademisyen, jinekolog ve eczacılar tarafından oluşturulduğu projeyle 26 binden fazla eczacımıza uzaktan eğitim yoluyla ulaşmayı amaçlıyoruz.

Güncel ve güvenilir bilgilerin yer aldığı eğitimlerimizin kadın sağlığı konusunda toplumun bilinçlenmesine katkı sağlayacağına inanıyorum. Eczacılarımız projede yer alan eğitimlerle bilgilerini tazeleyecek, üreme sağlığı alanındaki gelişmelerden ivedilikle haberdar olacak, danışanlarına güvenilir bilgilerle hizmet sunacak, toplum sağlığına daha fazla katkıda bulunacak.

Biz bu projenin hayata geçmesi için iki yıl boyunca canla başla çalıştık. Çünkü kadın sağlığına yapılan her yatırım, hem insangücü hem de maliyet anlamında, toplumun geleceğine yapılan yatırımdır diye düşünüyoruz. Kadın Sağlığı Akademi projesinin benzeri projelerin önünü açması, benzeri projelerin artması ve kadına dair tablonun bir an önce düzelmesi, daha eşit bir toplumsal hayat dilekleriyle sözlerimi burada sonlandırıyorum.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz