TEB tıbbi kenevir üretimine önayak olmak istiyor..

teb-tibbi-kenevir-uretimine-onayak-olmak-istiyor

TEB ve Tarım Bakanlığı heyetleri tıbbi kenevir üretimini görüştü


30 Aralık 2020 23:51

Türk Eczacıları Birliği (TEB), Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Ürünler Genel Müdürlüğü yetkilileri ile Türkiye'de tıbbi kenevir ekiminin olanaklarının bilimsel zeminde tartışıldığı bir toplantı yaptı.   

TEB'in açıklaması şöyle;

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Ürünler Genel Müdürlüğü ile Görüşme

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlkay Erdoğan Orhan, Başkent Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı ve Farmakognozi ve Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Başaran,  Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı Farmakognozi ve Fitoterapi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Alper Gökbulut, Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ufuk Koca Çalışkan ve  TEB Başkan Danışmanı Dr. Ecehan Balta'dan oluşan heyet, 29.12.2020 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Ürünler Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Sayın Dr. Mehmet Hasdemir ve beraberindeki heyet ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Türkiye'de tıbbi kenevir ekiminin olanaklarının bilimsel zeminde tartışıldığı toplantıda, yerli hammadde üretiminin ve dışa bağımlılığının azaltılmasının önemi ve bunun yanı sıra üretim ve standardizasyon ile kötüye kullanımla ilgili hassasiyetler karşılıklı olarak belirtildi. Tıbbi kenevir üretimi konusunda bir fizibilite çalışması yapılması ve toplantının kısa süre içinde tekrarlanması kararlaştırıldı.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz