Şehir hastaneleri eczacıları nasıl etkileyecek?

sehir-hastaneleri-eczacilari-nasil-etkileyecek

AEO, Sağlık Bakanına 10 soru göndererek bilgilendirilme talebinde bulundu.


06 Aralık 2017 12:53

Çeşitli şehirlerde yapılmakta olan ve bazıları hizmete de alınan şehir hastanelerinin eczacılık dünyasını çeşitli yönlerden etkilemeye başladı. Kapanan hastanelerin karşısındaki eczanelerin  durumu veya şehir hastanelerinin yakınlarına serbest eczaneler için tahsis edilecek alanlar gibi konular başta geliyor.

Ankara Eczacı Odası şehir hastaneleri ile eczacılar arasındaki ilişkilerde, öne çıkan soruları 10 maddede toplayarak Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'a gönderdi ve bilgilendirilme talebinde bulundu.

Ankara Eczacı Odası'nın duyurusu şöyle:

10 Soruda Şehir Hastaneleri

Ülkemizde yapımına başlanan, bir kısmı tamamlanan ve 2019 yılında hizmete girmesi planlanan şehir hastaneleri projeleri kapsamında Ankara’da Etlik ve Bilkent bölgelerinde iki adet şehir hastanesinin yapımı devam etmektedir. Bu şehir hastaneleri ile ilgili olarak birçok meslektaşımız açısından önemli değişiklikler meydana geleceği, Eczacılık mesleğimiz ve Ankara’da faaliyet gösteren gerek serbest eczaneler gerekse de kamuda görev yapan eczacı meslektaşlarımız açısından doğru bir planlamanın yürütülebilmesi için yaptığımız değerlendirmeler ile ilgili konular hakkında T.C. Sağlık Bakanı Sayın Dr. Ahmet Demircan’a  yazdığımız bilgilendirilme talebimiz ekte bilgilerinize sunulmuştur. Meslektaşlarımıza önemle duyurulur.

Ankara Eczacı Odası Şehir Hastaneleri Hakkında Değerlendirmeleri ve Soruları.

1- Şehir hastaneleri projeleri tamamlanmasından sonra Ankara’da bulunan hangi hastaneler bu komplekslere taşınacaktır? Hizmete giriş tarihinden makul bir süre önce, sektör paydaşları ile paylaşımının yapılması planlanmakta mıdır?

2- Proje tamamlanmasından sonra kapatılan hastaneler nedeni ile hizmet kapasitesi açısından bir daralma söz konusu olacak mıdır? Kapatılan hastanelerde herhangi bir sağlık hizmeti verilmeye devam edilecek midir?

3- Şehir hastaneleri projelerinde serbest eczaneler için tahsis edilen alanlar var mıdır?

4- Kapatılan hastanelerde hak sahibi hastaların ve serbest eczane sahibi meslektaşlarımızın yaşayacağı, geçmişe ait kapatılan hastanelerde düzenlenmiş olan reçete ve rapor düzeltme işlemlerinde ki sorunlar ile ilgili olarak kimlerin yetkili olacağı konusunda bir düzenleme var mıdır?

5- Şehir hastanelerinde çalışacak olan eczacılarımızın hizmet sunumunda ihtiyaç duyacakları destek personeli teknisyen ve bilgi işlem elemanları ile ilgili özel bir düzenleme yapılacak mıdır?

6- Şehir hastaneleri eczanelerinde Eczacı norm kadrolar düzenlenmesi ve doğru istihdamın sağlanması açısından bir çalışma yürütülmekte midir? Bu hastanelerde yatak başına düşen eczacı sayısı ne kadar olacaktır? Klinik eczacı istihdamı sağlanacak mıdır?

7- Şu anda kamu hastanelerinde çalışan eczacı meslektaşlarımızın, hangi oranda açılacak olan şehir hastanelerine transferi söz konusu olacaktır?

8- Hali hazırda var olan hastane eczaneleri ile ilgili mevzuatlarda değişiklik düşünülüyor mu? Eczanelerin hastanede ki konumları ile ilgili bir düzenleme bulunmakta mıdır?

9- Şehir hastanelerinde çalışacak olan eczacılarımızın özlük haklarında, ücretlerinde ve döner sermaye gibi ek ödemelerinde bir değişiklik yapılması planlanmakta mıdır?

10- Şehir hastanelerinin konumları itibari ile merkez sayılabilecek bölgelerden uzak olduğu değerlendirilmektedir. Bu açıdan bakıldığında gerek hasta gerek sağlık personeli ve eczacılarımızın ulaşım konusunda nasıl bir düzenleme yapılacaktır?

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz