Sağlık Bakanlığından "Propofol" etken maddeli anestezi ilacı için açıklama..

saglik-bakanligindan-propofol-etken-maddeli-anestezi-ilaci-icin-aciklama

Açıklamada blokaj uygulanan ilaçların kullanılmasının mümkün olmadığı belirtildi.


13 Ocak 2020 23:47

Isparta Şehir Hastanesinde önceki gün endoskopi ve kolonoskopi işlemleri sonrası bir hastanın hayatını kaybetmesi, bazı hastaların da yoğun bakıma alınmasıyla sonuçlanan vakaların yankıları sürüyor.  

Hasta yakınları bu olaylara, bir süre önce bazı serilerinin kullanımı durdurulan "Propofol" etken maddeli "Dormofol" isimli anestezi ilacının kullanımının yol açtığını ileri sürmüşler ve suç duyurusunda bulunmuşlardı.

Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı

Sağlık Bakanlığı bugün "propofol" etken maddeli anestezi ilaçlarına ilişkin, satış ve kullanım blokajı uygulanan ilaçların sağlık kuruluşlarında kullanılmasının mümkün olmadığı açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanlığı açıklamasında, "propofol" etken maddeli anestezi ilaçlarına ilişkin, "Satış ve kullanım blokajı uygulanan ilaçların sağlık kuruluşlarımızda kullanılması mümkün olmadığından vatandaşlarımızın endişe duymasını gerektirecek bir durum bulunmamaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Bakanlıktan, propofol etken maddeli anestezi ilaçlarının bazı serilerinin piyasadan çekilmesine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, endoskopi ve kolonoskopi esnasında kullanılan propofol etken maddeli anestezi ilacının belirlenmiş serileri ile ilgili olarak daha önceden Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından, kurumun internet sitesinde sağlık çalışanlarına yönelik duyuruların ilan edildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"9 Ocak 2020 tarihli resmi yazıda il sağlık müdürlüklerine daha önceden yapılmış uyarılar hatırlatılarak, İlaç Takip Sistemi (İTS) üzerinden satış engeli uygulanan serilerin kullanılmaması gerektiği belirtilmiştir. İlaç Takip Sistemi ile her kutu ilacın imalattan satışa kadar tüm seyri takip edilmektedir. Bu sistem sayesinde satış ve kullanım blokajı uygulanan ilaçların sağlık kuruluşlarımızda kullanılması mümkün olmadığından vatandaşlarımızın endişe duymasını gerektirecek bir durum bulunmamaktadır."

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz