Sağlık Bakanı Koca; "Yoğun bakıma geçen hasta sayısını düşürdü.."

saglik-bakani-koca-yogun-bakima-gecen-hasta-sayisini-dusurdu

Bakan Koca, Çin'den getirtilen “Favipiravir" isimli ilacın etkili olduğunu söyledi


13 Nisan 2020 23:08

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 6 üniversitenin rektör, dekan ve başhekimleriyle video konferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirdi. Bakan Koca bu görüşmenin ardından bu kez 81 İl Sağlık Müdürüyle bir başka toplantı yaptı. İlk toplantıya İstanbul, Hacettepe, Cerrahpaşa, Ankara, Gazi ve İnönü üniversitelerinin rektörleri, tıp fakültesi dekanları ve hastane başhekimleri katıldı.

Entübe de azalıyor

Koca, taramaların artışıyla birlikte vaka sayısının arttığını ifade etti. Artışın ciddi bir oranda olmadığının altını çizen Bakan Koca, “Esas olarak Türkiye’nin diğer ülkelerden farklılığı olarak gördüğümüz; yatan hasta, yoğun bakıma giren hasta, entübe artış hızı son dönemde düşme eğilimindeydi. Bugün ilk defa yoğun bakıma giren ve entübe olan hasta, sayısal olarak eksiye düştü. Yani yüzde 3-3,5 oranında bir düşüş söz konusu oldu. Bu son derece önemli” dedi.

Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Favipiravir’i Çin daha çok entübe olan hastalar için kullanırken, bizim erken dönemde kullanmamızın faydalı olabileceğini görüyoruz.

Onun da özellikle yoğun bakıma geçişi düşürdüğünü, ama esas yoğun bakım döneminde bizim personelimizin, çalışanlarımızın yoğun bakım pratiğinin de bunda önemli bir katkısının olduğunu görüyoruz. Her geçen gün yoğun bakımda yatan hastanın, yatış gün sayısının da azaldığını görüyoruz.”

Sosyal medyada da paylaşımda bulunan Sağlık Bakanı Koca, tedavi tablosunda yoğun bakım ve entübeye alınan hasta sayısının ilk kez azalma gösterdiğini ifade etti.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz