Opioid ilaç yazmak doktorları tedirgin ediyor..

opioid-ilac-yazmak-doktorlari-tedirgin-ediyor

Opioid ilaç yazan doktorların başlıca endişesi suistimal edilmek..


08 Ağustos 2019 12:08

Önceki gün bir sağlık araştırması yayınlandı. Konu opioid içerikli reçete yazımıydı. Araştırma Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Algoloji Kliniği’nde görevli doktorlar tarafından 156 doktor arasında yapıldı.

Diğer ayrıntılar bir yana tek bir ilde yapılmış bir araştırmanın Türkiye genelini temsil ettiğini söylemek pek mümkün değil. Ancak yine de fikir vermesi ve bu konuda yapılacak başka çalışmalar için çıkış noktası olması bakımından önemli.

Bazı yayın organlarında sonuçlar, Türkiye'deki doktorların eğilimi gibi yansıtıldı. Oysa bu çalışma olsa olsa Ankara'daki doktorların eğilimlerini yansıtıyor olabilir. En iyisi araştırmacıların tartışmalı çalışmalar için kullanmayı pek sevdiği "Araştırmaya katılan doktorlar/denekler" cümlesini kullanarak, çalışmadan çıkan ilginç bir sonuca dikkati çekelim.

 Doktorların yüzde 67.9 u opioid reçete ederken tedirginlik hissediyor. Opioid reçete ederken tedirgin olan doktorların üçte birinden fazlasının nedeni, suistimal edilme korkusu. Bu korkuya tıp dilinde "opiofobi" deniyor. Bağımlılık yaratma endişe yüzde 24 ile ikinci sırada. Diğer taraftan çalışmaya katılan doktorların yüzde 86.5’i, şiddetli ağrısı olması durumunda kendilerine opioid ilaç verilmesini tercih ediyor.

Araştırmanın ayrıntıları şöyle:

Ankara’da yapılan araştırmada doktorların yüzde 67.9'u opioid reçete ederken tedirgin hissettiğini, yüzde 86.5’i ilacın kendisi için kullanılmasından yana olduğunu söyledi...

‘Narkotik ağrı kesici’ olarak adlandırılan opioidler, başta ABD olmak üzere tüm dünyada tartışma konusu. Bağımlılık yarattığı gerekçesiyle kullanımından endişe duyulan opioid türü ilaçlar, Türkiye’de de şiddetli ağrı oluşan hastalıklarda kullanılıyor. Opioidlerin Türkiye’deki kullanımına ilişkin Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Algoloji Kliniği’nde görevli doktorların yaptığı bir araştırma ise Türkiye’deki doktorların “opiofobi” yaşadıklarını gösteriyor.

Ankara’da görevli 156 doktorla yapılan ankete göre, doktorların yüzde 67.9 u opioid reçete ederken tedirginlik hissediyor. Tedirgin olma nedenlerinde ilk sırayı yüzde 35.6 ile suistimal edilme alırken, bağımlılık yarattığı endişesi ise yüzde 24.1 ile ikinci sırada. Doktorların yüzde 12.6’sı yasal sorumluluktan da endişe ettiklerini belirtiyor. Yüzde 21.5’i ise yan etkisinden yana endişeli.

Bağımlılık korkusu

Araştırmaya katılan doktorların yüzde 82.7’si ağrı konusunda eğitim almadıklarını belirtirken, yüzde 50.3’ü ağrısı olan hastaya ilk seçenek olarak steroid olmayan antiinflamatuvar ilaç reçete ettiklerini beyan ediyor. Doktorların yüzde 23.9’u ilk seçenek olarak zayıf opioidi tercih ettiğini söylerken, yüzde 5.7’si kuvvetli opioidi ilk tercih olarak gördüklerini belirtiyor.

Araştırmadaki bir diğer ilginç veri ise doktorların yüzde 5.8’inin opioid reçete ettiği için hakkında soruşturma açıldığını vurgulaması. Yine çalışmaya katılan doktorların yüzde 11.5’i opioid bağımlısı hastasının olduğunu, yüzde 28.2’si ise opioid kullanımına bağlı olarak yan etki gördüğü hastasının olduğunu ifade ediyor.

Kendileri için çekinmiyorlar

Çalışmanın açığa çıkardığı bir diğer çarpıcı durum ise, doktorların hastalar için reçete etmekten tedirgin oldukları oipoidleri, şiddetli ağrı duymaları durumunda kendileri için kullanılmasını istemeleri. Çalışmaya katılan doktorların yüzde 86.5’i, şiddetli ağrısı olması durumunda kendine opioid ilaç verilmesini tercih ediyor. İstemeyen yüzde 13.5’luk grubun ilk endişesi ise yüzde 45.5 ile bağımlılık yapabileceği.

İkinci sırada ise yan etki endişesi var. Araştırmanın sonuç bölümünde de “Yaptığımız çalışmada ilginç olarak opioid reçete ederken tedirgin olduğunu ifade edenlerin yüzde 84’ü şiddetli ağrı nedeni ile tedavi almak durumunda kalsalar kendilerine opioid ilaç tedavisi verilmesini istediklerini, yüzde 67.9’ü ağrısı geçmez ise kendine verilen opioid dozunun artırılmasını istediğini belirtti” yorumu yer alıyor.


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz