Novartis, 2 ilacını daha Türkiye`de üretecek..

novartis-2-ilacinin-daha-turkiye-de-uretilecegini-acikladi

2019 Ağustos ayından itibaren 2 ilacın daha Türkiye'de üretileceği bildirildi.


05 Kasım 2018 17:30

İlaçta yerelleşme hamlesinde bir somut gelişme daha görüldü. İlaçtaki yüksek ithalatı düşürmeyi amaçlayan Türkiye, ithal ilaçların mümkün olduğu kadar büyük bir bölümünün üretiminin Türkiye'de yapılmasını hedefliyor. İlaçta yerelleşme projesinde ilk hedef yıllık 6.1 milyar liralık ilacın Türkiye'de üretilmesini sağlamak.

Novartis, 2019 Ağustos'unda iki ilacın daha üretimini Türkiye`de yapmayı planladığını duyurdu. Reuters'ın haberine göre dünyanın önde gelen ilaç şirketlerinden biri olan Novartis, Türkiye'nin yerel üretim stratejisi doğrultusunda 2019 Ağustos ayında iki ilacın daha üretimini Türkiye'de yapmayı planladığını duyurdu.

"İlk yerel ilacımız Kurtköy'de üretildi"

Halihazırda bir ilacın Türkiye'de yerli olarak üretilmeye başladığını ve geçtiğimiz aylarda hastalarla buluşturulduğunu belirten Novartis Onkoloji Türkiye Genel Müdürü Pınar Üstündağ,

"Ülkemizin yerel üretim konusundaki hedeflerine ve politikalarına sürdürülebilir katkı sağlamak amacıyla yerel üretim konusundaki planlamalarımızı 2014 yılından bu yana sürdürüyoruz... Kurtköy üretim tesislerinde ilk yerli üretilen ilacımız dışında 2 yeni yerli üretilecek ilacımızı daha 2019 yılının Ağustos ayında hastalarla buluşturmayı planlıyoruz" dedi.

Novartis'in, Türkiye'nin yerel üretim stratejilerine paralel şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü ve Türkiye'deki varlığını güçlendireceğini belirten Novartis Grup Türkiye Başkanı Altan Demirdere ise

"Üretim tesislerimizden 2017'de 130 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Son 10 yılda gerçekleştirdiğimiz toplam 1.5 milyar dolarla Türkiye'nin en çok ilaç ihracatı yapan firması olduk. Klinik araştırmalarda sektörde öncülük ederek 2017'de 114 klinik çalışmaya yaklaşık 60 milyon dolar yatırım yaptık" dedi.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz