Nöbetçi eczacı eşdeğer ilaç verdiği için yılbaşı gecesi dövüldü..

nobetci-eczaci-esdeger-ilac-verdigi-icin-yilbasi-gecesi-dovuldu

Gaziantep Eczacı Odası bir açıklama yaparak yetkilileri göreve davet etti..


03 Ocak 2020 12:53

Gaziantep'in Şahinbey ilçesinde yılbaşı gecesi nöbetçi olan Hürriyet Eczanesi sahibi Eczacı Vehbi N. muadil ilaç verdiği gerekçesi ile saldırıya uğradı.

Olay, yılbaşı gecesi Ocaklar Mahallesi'nde meydana geldi. Eczacı Vehbi N. ve 2 oğlunun işlettiği ve o gün nöbetçi olan eczaneye gelen bir kişi reçetesini vererek ilaçlarını aldı. Eczaneden ayrıldıktan bir süre sonda tekrar eczaneye gelen bir grup Vehbi N. ve oğullarına reçetedeki ilacın muadilini verdiği gerekçesi ile saldırdı. Yüzlerinden aldıkları darbelerle yaralanan 3 kişi olayı görenlerin ihbarı üzerine gelen sağlık görevlileri tarafından hastaneye kaldırıldı. Darp raporu alan eczacılar, kendilerine saldıran ismi öğrenilemeyen kişilerden şikayetçi oldu. Yaşananlar ise bir iş yerinin güvenlik kamerası tarafından kaydedildi.

Gaziantep Eczacı Odası Başkanı İrfan Demirci saldırıyı kınadı.

Gaziantep Eczacı Odası'nın duyurusu şöyle;

BASINA VE KAMUOYUNA

 İlimiz Şahinbey ilçesinde bulunan Hürriyet Eczanesi’ ne 01.01.2020 tarihinde nöbet hizmeti esnasında gece saatlerinde saldırı yapılmıştır. Nöbetçi eczaneye gelen hasta yakınlarının   eşdeğer ilacın verilmesi gerekçesiyle çıkardıkları tartışmayla  eczacı ve çocuklarına saldırıda bulunulmuştur.

Reçetede yazılı olan ilacın piyasada bulunmaması sebebiyle verilen eşdeğer ilaç, hastanın tedavisinde hiçbir olumsuz durum yaratmayacağı gibi ülkemizin ilaç harcamalarını azaltması, ekonomiye katkı sağlaması nedeniyle hem Sağlık Bakanlığı hem de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından desteklenmektedir.

Vatandaşlarımızın sağlığı ve ilaca kolay ulaşabilmesi için yurdumuzun en ücra noktalarında bile 24 saat hizmet sunan biz eczacıların, hastaların tedavisini sekteye uğratacak bir uygulamanın içinde olmamız düşünülemez.

01.01.2020 tarihinde özveri ile sağlık hizmeti veren eczacımıza ve çalışanlarına yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Gaziantep Eczacı Odası olarak hukuki süreçte eczacımızın yanında olacağız.

İnsanımıza ,hastalarımıza sağlık hizmeti sunan biz sağlık çalışanlarına yönelik  şiddetin olağanlaşmasını ve kanıksanmasını asla kabul etmiyoruz.

Sağlıkta şiddet ulaştığı boyut itibarıyla artık toplumsal bir sorundur.  Hukuksal , sosyolojik yanları dışında sağlık hizmetinin sunulmasından kaynaklı nedenleri açısından önlem alınması gerekliliği gözler önündedir . Benzeri bir durumun tekrar etmemesi için tüm yetkili ve sorumlu kurumları göreve davet ediyoruz.

Gaziantep Eczacı Odası Yönetim Kurulu

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz