Nijer'li küçük Rukiye'ye ilaç desteği Bakırköy'lü gençlerden

nijerli-kucuk-rukiyeye-ilac-destegi-bakirkoylu-genclerden

Göz tansiyonu teşhisi konan Nijer'li 7 yaşındaki Rukiye'ye ilaç yardımı Türk gençlerden


02 Ocak 2020 15:14

Nijer'de gönüllü Türk doktorlar tarafından kapanmak üzere olan gözlerine glokom (göz tansiyonu) tedavisi uygulanan ancak görmeye devam etmesi için ömür boyu ilaç kullanmak zorunda olan 7 yaşındaki Rukiye Ramatou'ya İstanbul'dan gönüllü gençler yardım elini uzattı.

Hikayesini Anadolu Ajansının (AA) duyurduğu ve Afrikalılarda nadir rastlanan mavi gözleriyle dikkatleri çeken küçük Rukiye'nin görme yetisini kaybetmemesi için "Bakırköy Genç İHH" gönüllüleri ömür boyu ilaç desteği sözü verdi.

Bakırköy Genç İHH Başkanı olan elektrik elektronik mühendisi Osman Kaan Akgül, AA muhabirine Rukiye için nasıl seferber olduklarını anlattı.

Rukiye'nin haberine Twitter'da rastladığını belirten Akgül, "Haberi okuyunca o an kalbimin sesini dinleyerek direkt paylaşımın altına Bakırköy Genç İHH gönüllüleri olarak ilaçlarını karşılayabileceğimizi belirttim.'' dedi.

"İlaçlarını süresiz karşılamaya talip olduk"

Akgül, akabinde haberin yapıldığı kaynağa ulaşarak Rukiye hakkında geniş bilgi aldığını söyledi.

Rukiye'nin ihtiyaç duyduğu ilacı öğrenir öğrenmez konuyu yönetim kurulundaki arkadaşlarıyla paylaştığını aktaran Akgül, "Arkadaşlarımızla aldığımız karar ile Rukiye'nin ilaçlarını süresiz olarak karşılamaya talip olduk." ifadesini kullandı.

Türkiye'den Nijer'e giden gönüllü doktorların Tessaoua kasabasında sağlık taraması yaptığını yerel radyodan anonsundan duyan Aicha Ramatou, kızı Rukiye ile oğlu Halim'i yanına alarak kasabaya ulaşmıştı.

Doktorlar, Afrika'da nadir bulunan büyükçe mavi gözleri olan kardeşleri muayene ettiklerinde, Rukiye'ye yüksek göz tansiyonu (glokom) teşhisi koymuştu.

Halim'in gözlerinde bir sağlık sorunu tespit edemeyen doktorlar, Rukiye’ye anti-glokom tedavisi uygulamış, ömür boyu kullanmak zorunda olduğu ve 6 ay yetecek kadar göz damlasını annesine teslim etmişti.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz