Market zinciri reyon eczacısı arıyor..

market-zinciri-reyon-eczacisi-ariyor

Türk Eczacılar Birliği market zincirinin iş ilanına karşı duyuru yayınladı


20 Ocak 2021 19:10

Türk Eczacıları Birliği (TEB), bir market zincirinin verdiği bir iş ilanına tepki göstererek bir duyuru yayınladı.  

Yayınlanan duyuruda;  

"Bir market zinciri, “Tüketici Sağlığı Ürün Grubu Sorumlusu” başlıklı bir iş ilanı yayınladı. İlanda aranan niteliklerde “ Tercihen Üniversitelerin Eczacılık, Kimya, Biyoloji, Farmakoloji ile ilgili bölümlerinden mezun” ibaresi yer alıyor. Aynı market zinciri, geçtiğimiz aylarda da başarısız bir eczane taklidine soyunmuş; eczane tabelalarımızda kullandığımıza benzer logolar kullanmış, ilacı ve sağlığı anımsatan görsel çalışmalarla reyon düzenlemesi yapmıştı."

denilerek, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm yetkilileri acil önlem almaya çağırdı.

TEB'in duyurusu şöyle;

Bu Sadece Bir İş İlanı Değil: Mesleğimizi İtibarsızlaştırmanıza İzin Vermeyeceğiz

Bir market zinciri, “Tüketici Sağlığı Ürün Grubu Sorumlusu” başlıklı bir iş ilanı yayınladı. İlanda aranan niteliklerde “ Tercihen Üniversitelerin Eczacılık, Kimya, Biyoloji, Farmakoloji ile ilgili bölümlerinden mezun” ibaresi yer alıyor. Aynı market zinciri, geçtiğimiz aylarda da başarısız bir eczane taklidine soyunmuş; eczane tabelalarımızda kullandığımıza benzer logolar kullanmış, ilacı ve sağlığı anımsatan görsel çalışmalarla reyon düzenlemesi yapmıştı.

Bir kez daha söylüyoruz: İlacın ve ilaç kategorisi içerisinde değerlendirilmesi gereken ürünlerin yeri deterjanların yanı, şarküteri ürünlerinin karşısı değildir. İlaç ve ilaca ilişkin ürünler yalnızca eczanelerde, eczacılarımızın danışmanlığında halka sunulmalıdır. Bu ilan masum bir ilan değildir. Bu, ilacın zincir marketlerde satılmasının önünü açmak adına atılmış şuursuzca bir adımdır. Devamında reçetesiz ilaç uygulamalarını ve ilaçta reklamı getirmek adına daha başka acemi adımlar atılacağına şüphe yoktur. Öte yandan bu ilan acemice hazırlanmış bir ilandır. Öyle ki üniversitelerde Farmakoloji diye bir bölüm yoktur, bu da firmanın konuya ve alana ne denli uzak, yabancı olduğunu göstermektedir.

Bizler geleneği güçlü bir mesleğin mensuplarıyız. Bizler fakültelerimizden mezun olurken bilimsel kanıta dayalı bilgilerimizi insanlık yararına kullanacağımıza dair yemin ederek görevimize başlarız. Rant, indirim, kâr gibi kavramlar mesleğimizin bir parçası değildir. Halk sağlığını ve mesleğimizin onurunu hiçe sayan bu tutumun karşısında dün olduğu gibi bugün de direneceğiz.

İlgili ilanda firma kendisini anlatırken şu tabiri kullanıyor: “Hayat bir alışveriş bizim için, mutluluk alıp mutluluk verdiğimiz... Raflarımız ödül ve başarılarla dolu…” Bu devrik cümlenin yaratmaya çalıştığı duygusallığı görmezden geliyor ve diyoruz ki: “Hayat, sağlık bizim için. Raflarımız bilimin ve bilginin süzgecinden geçmiş ilaçlarla dolu.”

Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm yetkilileri acil önlem almaya çağırıyoruz. Sürecin takipçisi olacak; gerek kamu otoritesi nezdinde gerekse hukuki yollardan tüm girişimlerimizi sürdüreceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz