"Kimyasal ilaç devri yerini biyolojik ilaçlara bırakıyor, gen tedavisi sırada"

kimyasal-ilac-devri-yerini-biyolojik-ilaclara-birakiyor-gen-tedavisi-sirada

TİTCK Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, "Sağlıkta Gelecek" konulu panelde konuştu


14 Ocak 2020 15:00

Çorum, Hitit Üniversitesi ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün birlikte organize ettiği "Sağlıkta Gelecek" konulu panele katılan ve  “İlaç ve tıbbi cihazda bizi nasıl bir gelecek bekliyor” başlıklı sunumunu yapan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz kimyasal ilaçlar devrinin artık yerini biyolojik ilaçlar devrine bıraktığını ve bunların sektörde ki payının yüzde 30’lara yükseldiğini söyledi.

Gürsöz; “Bu değişim insan sağlığı açısında çok önemli. Tabi finansal açıdan da yük getiriyor. Bu alanda kendi ihtiyaçlarımız yanında fazlasını da karşılayabilen bir ülke olmak bizim için çok önemli. Bu alanda gelişmeler çok hızlı oluyor. Biyolojik ilaçlar bile tam yaygınlaşmadan şimdi de gen tedavileri ortaya çıkmaya başladı. Gen teknolojilerini yakalamamız lazım gerisinde kalmamalıyız” dedi.

Tıbbi cihazları ülkemizde üretelim

Tıbbi cihaz konusuna da değinen ve Tıbbi cihaz sektöründe temel stratejilerinin “üretileni kullan, üretilmeyeni üret” olduğunu vurgulayan Gürsöz,

“İhtiyacımız olan tıbbi cihazları ülkemizde üretelim. Üretileni de hastanelerimizde kullanalım. Üretimimiz ihracat yapsın elbette ki ama ürününü kendi ülkesinde de satabilsin. Yapamayacağımız birşey de yok. Her türlü ürünü üretebilecek bir sektörümüz olduğuna inanıyorum. Dünya standartlarında marka oluşturmak hasta kullanıcı memnuniyetini arttırmak bizim temel amaçlarımız arasında” dedi.

Gürsöz şöyle devam etti; "Türkiye’de tükettiğimiz 100 kutu ilacın 82’sini artık Türkiye’de üretiyoruz. Ama bu tıbbi cihaz alanına geldiğimizde yüzde 30’lara kadar düşüyor. Burada büyük bir potansiyel var aslında bizim için. Üretemeyeceğimiz hiçbir ürün yok. Bunu da yukarılara taşıyacağız."

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz