Kendi ilacını üretmek isteyen eczacılar için..

kendi-ilacini-uretmek-isteyen-eczacilar-icin

İlaç sanayinde kullanılan 100 bin dolarlık ithal makineyi 60 bin TL'ye yaptı.


14 Eylül 2018 12:51

İlaç sanayindeki yerelleşme ve millileşme hamlesi ilgili sanayi kollarını da gayrete getiriyor. Balıkesir'in Edremit ilçesinde AR-GE firması sahibi Faruk Durukan ilaç sanayinde kullanılan ve yurt dışından ortalama 100 bin dolar gibi fiyatlara ithal edilebilen ilaç etken maddesi üretim cihazını tamamen milli imkanlar ile yaklaşık 60 bin liraya üretmeyi başardı.

Durukan yörede özellikle etken madde ve bor üzerine çalışmalarıyla biliniyor. Cihazın ilaç üretimine giren ve kendi ürünlerini imal etmek isteyen eczacıların kullanımına uygun bir şekilde üretildiği ifade ediliyor.

Yüzden fazla doktora etken madde üretiyoruz

Üretimini yaptıkları makineler ile artık eczacıların da butik bazda ilaç etken madde üretimi yaparak sektörde var olacaklarını ifade eden Faruk Durukan;

“Bu cihaz tıbbi bitkilerde etken madde üretmekte en önemli kısımdır. Bu cihaz olmadan olamıyor. Bu cihaz bizim şirketimizde 20 yıldır var. Biz yaklaşık olarak yüzün üzerinde doktora ve yüksek lisans ve akademik çalışmalara etken madde üretiyoruz.

"Hedefimiz üretime giren eczacılar"

Ama bizim bundan sonraki hedefimiz, eczaneler tıbbi etkin maddelerini kendileri üretsinler. Bu ürettiğimiz pilot tipi spray dry'dır. Çok rahatlık ile bir eczanenin içerisinde bile çalışabilecek bir kapasitededir.

Bunun ikinci büyük bir avantajı bu cihazın daha evvelden 100 bin dolar gibi fiyatı olan bir cihazın 60 TL’ye üretiyor olmuş olmamız. Daha önemlisi Türkiye’de yapılmış olması. Yurt dışından bize ambargo yapmak isteyen firmalar için çok büyük bir gözdağıdır. Bizim neler yapabileceğimizi göstermek adına da çok önemlidir." dedi.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz