Kanserojen tehlikesi olan ilaç geri çekiliyor..

kanserojen-tehlikesi-olan-ilac-geri-cekiliyor

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ilaca geri çekilme işleminin başladığını duyurdu.


08 Ekim 2018 18:07

Kanserojen madde içerebileceği gerekçesiyle Çin yapımı "valsartan" etken maddeli tansiyon ve kalp ilaçlarının bazı Avrupa ülkelerinde geri toplanması üzerine geçtiğimiz Temmuz ayı başında Türkiye'de de Sağlık Bakanlığı inceleme başlatmıştı.

Bakanlık, ülkede bu etken madde ile üretilmiş ilaç olup olmadığını araştırmaya başladı. İncelemenin, bir hafta içinde tamamlanması bekleniyordu.

Daha sonra 14 Ağustos 2018'de Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na (TİTCK) baş vurarak Valsartan etken maddeli ilaçların geri çekme işleminin bir an önce yapılmasını istedi.

Sonunda TİTCK bugün yayınladığı bir duyuru ile söz konusu ilaçlara geri çekme işleminin uygulandığını duyurdu.  

TEB'in bu konudaki açıklaması şöyle şöyle:

Valsartan Etken Maddesi İçeren Bazı İlaçlara Uygulanan Geri Çekme İşlemi Hakkında

Bilindiği üzere Çin menşeli Valsartan etken maddesinde kanserojen tehlikesi olduğuna dair bildirimler üzerine, Sağlık Bakanlığı tarafından konu hakkında inceleme başlatıldığı bilgisi basın-yayın organlarında yer almış ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından,  Valsartan etken maddesini içeren ilaçlardan bazılarının İlaç Takip Sisteminde hareketi engellenmişti.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun resmi internet sayfasında bugün (08.10.2018) yayımlanan, İlaç Geri Çekme başlıklı duyuru şöyledir:

İlaç Geri Çekme Duyurusu:

“Avrupa İlaç Ajansı (EMA) resmi internet sayfasında yayımlanan güvenlilik uyarısına istinaden Kurumumuz Beşeri Tıbbi Ürün Klinik Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılan değerlendirmelere göre ekteki listede bulunan ürünlerin belirtilen partilerine 25.09.2018 tarihli, E.3115 sayılı Makam Oluru ile 19 Kasım 2015 tarih ve 29537 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Geri Çekme Yönetmeliği”ne göre 1. sınıf A seviyesinde (nihai kullanıcı seviyesi) geri çekme işlemi uygulanmış olup gereğinin yapılması ilgili firmalara duyurulmuştur. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur”

Duyuru ekinde yayımlanan liste, ekte yer almakta olup, meslektaşlarımızın bilgisine önemle sunarız.

Türk Eczacıları Birliği

Liste için tıklayınız

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz