Hastanedeki ölüm vakasının nedeni kullanımı durdurulan anestezi ilacı mı?

isparta-sehir-hastanesindeki-supheli-olum-vakasi

Dormofol isimli anestezi ilacının bazı partilerinin kullanımı durdurulmuştu


10 Ocak 2020 16:31

Isparta Şehir Hastanesi'nde anestezi ilacı olarak kullanılan dormofol nedeniyle sekiz hastadan birinin hayatını kaybettiği, bir hastanın yoğun bakımda tutulduğu ve diğer altı hastanın ise gözlem altında tutulduğu iddia edildi.

Altı kişi müşahade altında tutuluyor

Isparta Şehir Hastanesi'nde endoskopi yapılan sekiz hastada, bir anestezi ilacı olan dormofol kullanıldığı, ancak ilacın İlaç Denetim Daire Başkanlığı tarafından toplatılması gerektiği bilgisinin geçtiği iddia edildi.

Dormofolün kullanılması üzerine bir hasta yaşamını yitirirken, bir başka hastanın ise yoğun bakımda tedavi gördüğü bilgisi geldi. Endoskopi yapılırken bu ilacın kullanıldığı diğer altı kişi ise müşahede altında tutulduğu bildirildi.

İlgili partilerin kullanımının durdurulması gerektiği açıklanmıştı

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), İlaç Denetim Daire Başkanlığı geçen yıl Ağustos, Ekim ve Aralık aylarında açıkladığı partiler için inceleme ve analiz sürecinin başlatılmış olduğunu, analizler sonuçlanıncaya kadar tedbir amaçlı olarak mevcut bulunduğu sağlık kuruluşlarında ilgili partilerin kullanımının durdurulması gerektiğini duyurmuştu. Türk Eczacı Birliği (TEB) de bu konuda açıklama yapmıştı.

TİTCK'nın en son 2019 Aralıkta yaptığı duyuru şöyleydi;

Tüm sağlık kuruluşlarının dikkatine

Vem İlaç San. ve Tic. A.Ş.’ nin ruhsatına sahip olduğu Dormofol %2 İ.V. İnfüzyonluk/Enjeksiyonluk Emülsiyon adlı ürünün 907027 partisi ile ilgili olarak Kurumumuza iletilen bildirimler nedeniyle gerekli inceleme ve analiz süreci başlatılmış olup analizler sonuçlanıncaya kadar tedbir amaçlı olarak mevcut bulunduğu sağlık kuruluşlarında ilgili partilerin kullanımının durdurulması önem arz etmektedir. İlgili sağlık mesleği mensuplarına önemle duyurulur.

Adli süreç başladı

Isparta Şehir Hastanesi Başhekimi Feridun Ruşen Keskin ise konuyla ilgili adli sürecin başladığını belirterek, şu an resmi açıklama yapamayacaklarını bildirdi.

Yoğun bakımdaki 5 hastanın yakınları da şikayette bulundu

Ramazan Gök ve diğer hastalar F.G., A.G., A.K., G.K. ile U.K.'nin, endoskopi sırasında verilen ilaç nedeniyle rahatsızlandığı belirtildi. Gök'ün yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan olayın ardından diğer 5 hastanın da yoğun bakıma alındığı kaydedildi. Ramazan Gök'ün ailesinin yanı sıra diğer hasta yakınlarının da polis merkezine gidip, olayla ilgili şikayette bulunduğu belirtildi.

Hastaneden konuya ilişkin henüz açıklama yapılmazken, olayla ilgili soruşturmanın geniş kapsamlı sürdürüldüğü öğrenildi.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz