İlaçta Türkiye fiyatının emsal olacağı endişesi var..

ilacta-turkiye-fiyatinin-emsal-olacagi-endisesi

Santa Farma İlaç'ın sahibi Erol Kiresepi, yabancı ilaç firmalarının Türkiye'nin uyguladığı fiyat politikasına yaklaşımını şöyle açıkladı; "Türkiye pazarına verdiği ürünün fiyatı tüm diğer pazarlarda da fiyatı düşürüyorsa, 'Türkiye'ye vermem, diğer pazarlardan kazanırım' diyebiliyor. Veya ilacı getirip kısıntılı verebiliyor"


11 Mart 2018 12:30

Dünya Gazetesinde önceki gün Santa Farma İlaç'ın sahibi Erol Kiresepi ve oğlu Sami Kiresepi ile yapılmış bir röportaj yayınlandı.

Uluslararası İşverenler Teşkilatı'nın başkanlığına seçilen ilk Türk olması haberiyle başlayan röportajda Erol Kiresepi, büyük ilaç firmalarının Türkiye'nin fiyatlandırma politikası ile ilgili görüşlerini de yansıttı.

Kiresepi, yabancı ilaç firmalarının Türk pazarına bakışını şöyle özetledi;

"Türkiye 2 milyar 100 kutu ilacın satıldığı, 22 milyar TL'lik çok büyük bir pazar. Bu pazardan vazgeçemezler. Bir fiyat sorunu var. 2010 ile 2017 sonu arasında fiyat artışı ortalama yüzde 19.53. Buna mukabil TÜFE yüzde 91, euro yüzde 106 artmış.

Tebliğe göre bu yıl artışın yüzde 23 olması gerekirdi. Ama enflasyonun kontrol altında tutulabilmesi için sayın Bakan bunun yüzde 15 ile sınırlandırılmasını istedi. İlaç sektörü de kabul etti. Bu yapılıyor ama ilaç sanayini zorluyor.

Fotoğrafın aslı..

Kiresepi, Türkiye'de uygulanan referans sistemine yabancı ilaç firmalarının yaklaşımını da şöyle açıkladı;

"Türkiye'deki referans fiyat sistemi pek çok ülkede yayıldı. Evet. Çünkü doğru bir sistem. Ama biz Euro'yu çok düşükten alıyoruz. Bazı ilaçların piyasaya verilmediği konuşuluyor, örneğin bazı kanser ilaçlarının.

Nedir burada fotoğrafın aslı? Şirket, Türkiye fiyatının tüm dünyada referans olacağını düşünerek vermeyebiliyor. Yani Türkiye pazarına verdiği ürünün fiyatı tüm diğer pazarlarda da fiyatı düşürüyorsa, "Türkiye'ye vermem, diğer pazarlardan kazanırım" diyebiliyor. Veya ilacı getirip kısıntılı verebiliyor"

Yalnız kanser ilaçları değil. Global firmaların Türkiye genel müdürleri, merkezi yeni ilaçları Türkiye'ye getirmeye ikna etmekte çok zorlanıyor."

İhracatta ön hazırlık 3 seneyi buluyor

Sami Kiresepi ise ihracatın zorlu bir alan olduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti;

Hedefimiz şirketin 80'inci yılı olan 2024'te ihracat şampiyonu olmak. İhracatta bugün 5'inci sıradayız. İhracat zorlu bir alan. Yurt dışında regülasyonlar farklı olduğu için ürün başvuru dosyalarının hazırlanması işin büyük kısmı.

Yurt dışındaki otoritelerle iletişim, dosyalandırmadan ruhsat almaya kadar 3 seneyi buluyor.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz