İlaç sektöründeki dev satın almaya, AB Komisyonu şartlı onay verdi..

ilac-sektorundeki-dev-satin-almaya-ab-komisyonu-sartli-onay-verdi

AB Komisyonu AbbVie'nin, İrlandalı Allergan'ı satın almasına şartlı onay verdi


11 Ocak 2020 22:27

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, ABD merkezli küresel ilaç üreticisi AbbVie'nin botoks üreticisi Allergan'ı yaklaşık 63 milyar dolara satın almasına şartlı izin verdi.

AB Komisyonu, AbbVie'nin, İrlandalı şirket Allergan'ı satın alma girişimi hakkında açıklama yayınladı.

Söz konusu satın almanın sektörde rekabeti olumsuz etkilemeyeceğine karar verildiği bildirilen açıklamada, rekabet endişelerini önlemek için şirketlerin, AB Komisyonu'na Allergan'ın geliştirmekte olduğu sindirim sistemi hastalığı ilacını elden çıkarma taahhüdünde bulunduğu kaydedildi.

Onayın şartı bir ürünün elden çıkarılması

Avrupa'da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirket birleşmelerini veya satın almaları denetlemek, AB Komisyonu'nun yetkileri arasında yer alıyor.

Komisyon, bu inceleme ve soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor.

Rekabete zarar verecek durumların tespit edilmesi halinde ise AB Komisyonu, birleşme ve satın almaları engelleme yetkisine sahip.

Onay, enflamatuar bağırsak hastalıklarını tedavi etmek için Allergan tarafından geliştirilmekte olan bir ürünün elden çıkarılmasına bağlıdır.

Pfizer de şansını denemişti

Allergan'a 2015 yılında Pfizer de talip olmuştu. 2015 yılı Ekim ayında iki firmanın birleşme konusunda ön görüşmelere başladığı duyuruldu. Her iki şirket de CEO’lar ve üst düzey yöneticilerce yürütülen görüşmelerde bir uzlaşmaya varılamadı. İki şirketin birleşmesinde asıl amacın New York merkezli Pfizer'in ikametini İrlanda'da göstererek daha az vergi ödemesi olduğu öne sürülmüştü. 2016 Nisanında birrleşme projesinin iptal olduğu duyuruldu.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz