"TEB'in uygulaması haksızlık yaratıyor.."

ieis-baskani-nezih-barut-tebin-uygulamasi-haksizlik-yaratiyor

İEİS Başkanı Barut, TEB'in ithal ettiği ilaçların normal kurdan geldiğini söyledi.


09 Mart 2018 14:23

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, önceki gün yaptığı basın toplantısında, global üreticilerin güncel kurdan ilaç getiren TEB’i tercih ettiğini söyledi.

Barut, son 10 yılda 10 yerli şirketin yabancı ilaç firmalarına satıldığını belirterek, bu satışların arkasında sektörde gelecek görmeme endişesinin olduğunu savundu.

Dünya’nın en ucuz ilacını biz üretiyoruz.

Sektöre ilişkin bilgiler veren Nezih Barut şöyle devam etti;

 “Vatandaş diyor ki ilaç fiyatları yüksek. Neye göre yüksek? Halkın alım gücüne göre yüksek. Kim ödüyor bunu? Devlet ödüyor. Dünya’nın en ucuz ilacını biz üretiyoruz. 1 liraya 100 tablet ilaç üretiyoruz. İlacın maliyetinin içerisindeki en büyük pay aktif madde.

Ekiplerimi gönderip aktif ve yardımcı maddeyi yerinde denetleyip Sağlık Bakanlığı’na bildirmek zorundayım, o zaman da aktif maddeyi dışarıdan aldığımız müddetçe yabancı kura karşılık değerini ödeyemezsiniz”

"TEB'in ithal ettiği ilaçların hepsine ihtiyaç yok"

Barut, 10 Euro’luk ilacı yüzde 40 indirim ve kur etkisiyle Türkiye’de 2,5 Euro’ya sattıklarını ancak ilaç bütçesinden harcama yapan Türkiye Eczacılar Birliği’nin güncel kurdan ithalat yaptığına işaret ederek;

“Yani yurt dışından ithal edilen depocudan o ilaçları alıyorlar ne kadar ihtiyaç varsa güncel kurdan da transfer ediyorlar, 1,5 Milyar TL bizim bütçemizden gidiyor. Şimdi bu haksızlık. Biz burada üreticiyiz, endüstriye devamlı yatırım yapıyoruz, devlet teşvik ödüyor.

Öbür taraftan TEB’in ithalatıyla bütçemiz şişiyor. Bunun haksızlık olduğunu düşünüyorum. Bu ilaçların hepsine ihtiyaç var mıdır? Biz olmadığını iddia ediyoruz. İthal edilen ilaçların listesi çıkartılmalı eğer üreticiler bu ilaçları üretebilecek durumdaysalar üreticiyi teşvik etmeleri gerekir. Şahsen bu konuda kafamda soru işaretleri var.” dedi.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Ziyaretçi
09/03/2018 15:09
doğru.kargo ile ilaç sevkiyatımı olur.serbest eczanelerden verilmeli tüm ilaçlar
Yorum yaz