Gripin İlaç'da işçiler greve başladı..

gripin-ilacda-isciler-greve-basladi

Greve çıkan Gripin İlaç işçileri yüzde 25 zam talep ediyor.


28 Kasım 2018 18:08

10 Haziran’da başlayan toplu sözleşme görüşmelerinin sonuçsuz kalması üzerine Avcılar'daki Gripin İlaç Fabrikasında, işçiler bu sabah greve çıktı, fabrika kapısına “Bu işyerinde grev vardır” pankartı asıldı.

Burada işçilere seslenen Petrol-İş İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Baranlı yaptığı konuşmada özetle;

"İstediğimiz ücret çok büyük bir ücret değil. Türkiye’nin şu anki enflasyonu yüzde 25. Biz sadece onu istedik. Bizim tüm olumlu adımlarımıza rağmen işveren ciddi bir adımla yaklaşmadı ve bu noktaya gelmemizin en büyük sebebi de işverenimizdir. Buradan ona da seslenmek istiyorum; bir an önce sağduyulu davranmaları gerekiyor ve bir an önce bunu masada çözmemiz gerekiyor, diğer türlü bu iş uzar." dedi.

"Dibe vurduk geçinemiyoruz.."

Enflasyon rakamlarının yüksekliğine dikkat çeken İşyeri Temsilcisi Şirin Akay da özetle şöyle konuştu:

“Bugünün enflasyon payında yüzde 25 zam istedik işverenimizden, yüzde 17 zam öngördüler. Biz 20 senedir burada çalışıyoruz. Aldığımız ücretler asgari ücret değerinde. Artık tamamen dibe vurduk, geçinemiyoruz. Çalışan elemanların çoğu kadın, hepsi zor durumda. Tek başına aile geçindiren arkadaşlarımız var. Ne kiralarını ödeyebiliyorlar, ne de çocuklarına ekmek götürebiliyorlar. Yakın zamanda Gripin ilacına yüzde 100 zam yapıldı. Biz sadece dörtte birini talep ediyoruz” diye konuştu.

"19 yıllık işçiyim 2.400 lira alıyorum"

19 yıllık işçi İbrahim Batıhan da aldığı net ücretin 2100 lira olduğunu belirterek şunları söyledi: Sosyal yardımlarla 2400 lira maaş alıyorum. Yıl sonu geldiğinde, yüzde 37 vergi dilimine girdiğimizden dolayı elimize 2 bin lira para geçiyor. O yüzden millet hakkını arıyor. 2 tane çocuğum var, biri üniversiteye gidiyor, bir tanesi liseye gidiyor. Yüzde 50’ye yakın zam geldi her şeye. Bunlar ister istemez bizim belimizi büküyor. Gelen zamlara karşı biz de enflasyon oranında yüzde 25 zam istiyoruz. Bugüne kadar hep fedakarlık yapan işçi kesimi oldu. İşverenden buna saygı duymasını istiyoruz."

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz