Gelişigüzel site kurup ilaç satmak artık kolay değil.. 

gelisiguzel-site-kurup-ilac-satmak-artik-o-kadar-kolay-degil-nbsp

E-ticaret sitelerinin Elektronik Ticaret Bilgi Sistemine kayıt olması gerekiyor.


06 Aralık 2017 20:40

İnternet sitelerinden yapılan ve kimi kez ilaç tanımına da giren satışlar, eczanelerin şikayetleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Yasadışı veya tüketiciyi kandırmaya yönelik ürünlerin satışları bir yana; yasal ürünlerde de e-ticaret sitelerinden yapılan vergisiz satışlar eczaneler için önemli bir haksız rekabet kaynağı oluşturuyor. Bu sorun artık bir oranda çözülüyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’nin (ETBİS) hizmete açıldığını duyurdu. ETBİS ile kayıt dışılığın önüne geçilmesi ve elektronik ticarette güven ortamının artırılması amaçlanıyor.

Aralık ayı itibariyle hizmete açılan Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ile e ticaret sitelerinin kayıt altına alınacağını ifade eden Bakan Tüfenkci,  kayıt ve bildirim yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere Bakanlık tarafından 5 bin liradan 20 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacağını açıkladı.

Bir ay süre verildi

Bakan Tüfenkci, e ticaret işletmelerinin 01.12.2017 tarihinden itibaren 30 gün içerisinde kayıt ve bildirim yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiğini belirtti.

 Tüfenkci, “Kendilerine ait elektronik ticaret ortamında faaliyet gösteren hizmet sağlayıcılar, aracı hizmet sağlayıcılar ve yurt içinde yerleşik olup yurt içinde elektronik ticaret faaliyetinde bulunmamakla birlikte yurt dışında yerleşik bir aracı hizmet sağlayıcı üzerinden sözleşme yapan veya sipariş alan hizmet sağlayıcılar da faaliyetlerine başlamadan önce ETBİS’e kayıt olacak. Ayrıca, sınır ötesi elektronik ticaret gerçekleştirilmesi halinde ise ticaretin yıllık hacmine ilişkin bildirim her yıl Mart ayı sonuna kadar yapılacak” dedi.

Bakanlık listesini yayınlayacak

 Bakan Tüfenkci, ETBİS’e kaydolan ve bildirimde bulunan işletmelerin internet adresleri ile Bakanlıkça gerekli görülen diğer bilgilerin de  “www.eticaret.gov.tr” adresinden yayımlanarak, vatandaşların bu ortamdan bilgilendirileceğini belirtti ve şöyle konuştu:

 “Bu kapsamda, vatandaşlarımız e-ticaret işletmelerine ait internet adresi, ticaret unvanı ve MERSİS numarası gibi bilgilere kolaylıkla erişebilecek, bu sayede e-ticaret işletmelerinin şeffaf ve ulaşılabilir olması sağlanarak vatandaşlarımızın dolandırılma riski azaltılacaktır.”

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz