"Futbolcu ve siyasetçiye varsa, eczacıya da olmalı..!"

futbolcu-ve-siyasetciye-varsa-eczaciya-da-olmali

Türk Eczacıları Birliği'nin "Görmezden gelinmek istemiyoruz" başlıklı duyurusu


10 Eylül 2020 14:03

Türk Eczacıları Birliği (TEB) eczacıların sorunlarını duyurmak için son günlerde hızlı bir tempoya girdi. TEB eczacıların güncel sorunlarına ilişkin olarak son 3 günde, art arda 3 duyuru yayınladı.

Bugün yayınlanan "Görmezden gelinmek istemiyoruz" başlıklı duyuruda, Covid-19 sürecinde eczanelerde yaşanan sıkıntılara bir kez daha dikkat çekildi.

Duyuruda; "Nasıl ki futbolculara ve siyasetçilere düzenli aralıklarla test yapılıyorsa eczacılarımızın ve eczane çalışanlarımızın da düzenli aralıklarla testten geçirilmesini talep ediyoruz" talebi dikkati çekti.    

TEB'in duyurusu şöyle;

Görmezden Gelinmek İstemiyoruz

Basına ve kamuoyuna,

Hemen her gün sağlık çalışanlarının COVID-19 testlerinin pozitif çıktığını ve yaşamlarını kaybettiğini öğrenir hale geldik. Pandemi mücadelesinde bugüne dek 9 eczacımızı ve 2 eczane çalışanımızı kaybettik.

Vakalar artıyor, salgın gün geçtikçe ağırlaşıyor. Bu süreç, sağlık çalışanlarının omuzlarındaki yükü de artırıyor. Sürecin en başından bu yana Türkiye’nin her yerindeki eczanelerimizde, gece gündüz demeden canla başla çalıştık. Yeri geldi şiddete uğradık, yeri geldi haksız ithamlarla suçlandık, yeri geldi ailemizi aylarca görmedik. Ancak geldiğimiz noktada, en büyük yükü üstlenen sağlık çalışanlarının tükenme riski ile karşı karşıya olduğunu görüyoruz.

Tükenmek istemiyoruz, sağlık çalışanlarının ölümlerine alışmak istemiyoruz, görmezden gelinmek istemiyoruz. Sesimizin duyulmasını ve taleplerimizin karşılık bulmasını istiyoruz.

Salgın sürecinin en başından bu yana sıraladığımız talepleri yineliyoruz:

Nasıl ki futbolculara ve siyasetçilere düzenli aralıklarla test yapılıyorsa eczacılarımızın ve eczane çalışanlarımızın da düzenli aralıklarla testten geçirilmesini talep ediyoruz.

Eczanelerimize ve eczane çalışanlarımıza ücretsiz koruyucu ekipman sağlanması için destek bekliyoruz.

Eczanelerimizde bulaş riski çok yüksek durumda ve kağıt reçeteler bu riskin artmasına sebep olmakta. Kağıt ortamda düzenlenen reçetelerin tamamen kaldırılarak elektronik reçete sistemine geçilmesini istiyoruz.

İlaç Fiyat Kararnamesi’nin acilen güncellenmesini ve konu hakkındaki belirsizliğin ortadan kaldırılmasını istiyoruz.

Bilim Kurulu’nda Türk Eczacıları Birliği’nin temsiliyetinin sağlanmasını talep ediyoruz.

Yerel ölçekli pandemi kurulunda eczacı odası başkanlarımızın yer almasını talep ediyoruz.

Salgın sürecinde bozulan eczane ekonomilerine katkı sağlanabilmesi amacıyla koruyucu tedbirlerin ve teşviklerin başlatılmasını istiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz