Filyasyon ekipleri temaslı eczacılara Covid-19 cezası kesiyor..

filyasyon-ekipleri-temasli-eczacilara-covid-19-cezasi-kesiyor

"Teması Olan Sağlık Çalışanlarının Değerlendirilmesi’’ raporu unutuldu


17 Ekim 2020 13:26

İl Sağlık Müdürlüklerine bağlı filyasyon ekiplerinin kullandığı sistemde COVİD-19 temaslı eczacı ve eczane çalışanlarının sistemsel olarak zorunlu izolasyona tabi tutulması ve emniyet güçlerinin de bu verilerden hareketle cezai işlem uygulamaları üzerine; Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Sağlık Bakanlığına baş vurdu.

Başvuruda; " Sağlık hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olan kesintisiz ilaç hizmetine sekte vurabilecek bu sistemsel eksikliğin giderilmesi için serbest eczane eczacıları ile eczane personelinin temaslı olsalar bile eczanelerinde gerekli tedbirleri alarak çalışmalarında sakınca olmadığının Bakanlığınızca yayınlanan rapora istinaden sisteme tanımlanmasının ivedilikle yapılması gerekmektedir." denildi.

TEİS'in Sağlık Bakanlığına yaptığı başvuru şöyle;

T.C Sağlık Bakanlığı

Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’ne Ankara

Konu : Covid-19 Temaslı eczacı ve eczane çalışanlarına uygulanan cezalar hk.

Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi olarak ilan edilen COVİD-19’un ülkemizde yayılmasının önlenmesi, sağlık hizmeti sunumunun aksamaması ve halk sağlığının korunması amacıyla gerekli tedbirler  alınmaya devam etmektedir. Aynı şekilde Sağlık Bakanlığı’nca COVİD-19 salgını ile mücadelenin kesintisiz yürütülebilmesi için yeterli sayıda sağlık personeli ile çalışılabilmesi adına bir takım kararlar alınmış ve hayata geçirilmiştir.

Buradan hareketle; birinci basamak sağlık hizmet sunucuları olan eczanelerimizde görev yapan serbest eczane sahibi eczacılarımız ve eczane personelimizin COVİD-19 temaslı olmaları durumunda gerekli tedbirleri almak koşulu ile eczanelerinde çalışmaları Sağlık Bakanlığı’nca yayınlanan ve 09/04/2020 tarihinde güncellenen ‘’Teması Olan Sağlık Çalışanlarının Değerlendirilmesi’’ raporuna istinaden mümkün bulunmaktadır. Ancak üyelerimizden gelen bildirimlerde İl Sağlık Müdürlüklerine bağlı filyasyon ekiplerinin kullandığı sistemde COVİD-19 temaslı eczacı ve eczane çalışanlarının sistemsel olarak zorunlu izolasyona tabi tutulduğu ve emniyet güçlerinin de bu verilerden hareketle cezai işlem uyguladıkları tespit edilmiştir.

Sağlık hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olan kesintisiz ilaç hizmetine sekte vurabilecek bu sistemsel eksikliğin giderilmesi için serbest eczane eczacıları ile eczane personelinin temaslı olsalar bile eczanelerinde gerekli tedbirleri alarak çalışmalarında sakınca olmadığının Bakanlığınızca yayınlanan rapora istinaden sisteme tanımlanmasının ivedilikle yapılması gerekmektedir.

Söz konusu düzenlemenin yapılarak sonucun tarafımıza yazılı olarak bildirilmesi için gereğini arz ederim. 

 Ecz. Nurten Saydan / TEİS Genel Başkanı

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz