Eşdeğer ilacın çıkışını geciktirme cezası 60,5 milyon Euro..

esdeger-ilacin-cikisini-geciktirme-cezasi-60-5-milyon-euro

AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager açıkladı


30 Kasım 2020 23:38

Avrupa Birliği (AB), ilaç firmaları Teva ve Cephalon'a "daha uygun fiyatlı eşdeğer ilacın piyasaya çıkmasını geciktirdikleri" için 60,5 milyon Euro para cezası kesti.

Uygulama, AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, Brüksel düzenlenen rekabet soruşturmalarına ilişkin basın toplantısında açıklandı.

Vestager, ilaç şirketlerinin rakiplerini satın alarak ucuz ilaçların piyasaya girişini engellemelerinin yasa dışı olduğuna dikkati çekti.

"Uygun fiyatlı ilaçlardan mahrum kaldılar.."

Teva ve Cephalon'un patent süresi dolmuş bir ilacın eşdeğerinin üretimini geciktirecek biçimde hareket ettiklerini belirten Vestager, bu uygulama nedeniyle hastaların ve sağlık sistemlerinin uygun fiyatlı ilaçlardan mahrum kaldığını vurguladı.

Vestager, Teva ve Cephalon'a narkolepsi ve bazı uyku bozukluklarının tedavisinde kullanılan Modafinil ilacının patent süresi dolduktan sonra eşdeğerinin piyasaya girişini bir kaç yıl geciktirdikleri gerekçesiyle 60,5 milyon Euro para cezası verdiklerini ifade etti.

Eşdeğer ilaç: “Muadil” olarak da adlandırılan eşdeğer ilaçlar, referans ilaçların yasal koruma sürelerinin bitiminden sonra aynı özelliklere sahip biçimde sunulan ürünlerdir.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz