Eczanelerde perakende ciro tahmini..

eczanelerde-perakende-ciro-tahmini

Eczane Danışmanı Murat Selçuk'un perakende ciro tahmini konusundaki analizi.


02 Ekim 2019 13:40

Son zamanlarda eczanelerde yer değişikliği konusunda sıkça sorularla karşılaştığını söyleyen Eczane danışmanı Murat Selçuk sosyal medyada "Perakende ciro tahmini" konusunda bir analiz yayınladı. Bu analizi ve aldığı ilk yorumlarını sunuyoruz.

"Bugünlerde eczaneler yer değişikliği için beni sık aramaya başladı. Kitabımda yazan "perakende ciro tahmini" hesabına ilişkin bir güncelleme yapayım. Saatte önünden geçen insan sayısının %2'si ile 40 TL'yi çarpabilirsiniz. Çıkan rakamı çalışma saatiniz ve çalışma gününüzle de çarpıp olası perakende cironuzu tahmin edebilirsiniz. Bu rakam için içeriye giren sayısını da baz alabilirsiniz."

B.Ş. : "Genelde bu oranı mı kullanıyorsunuz?"

Murat Selçuk : "Tabi ki hayır. Örneğin siteler, beyaz yakalılar veya diğer lokasyonlara göre değişir. Hatta etrafında hiç eczane olmayan bir mahalle için geçersizdir bile diyebiliriz. Bu palyatif çalışma sadece çarşı veya cadde eczanelerinde olası perakende ciroyu algılamak için geçerli olabilir. Hatta onda bile semte-gelir düzeyine göre değişir. Örneğin İstanbul'da Şişli - Nişantaşı başka bir çarpan, Kurtuluş - Dolapdere başka bir çarpan olabilir...

Ortalama değer 7-8 dolar diye düşünelim

Burada amacım alışveriş yoğun bir caddede ne kadar ciro yapabileceğinizi düşünmeniz. Çoğu eczane sağlık kurumu olmayan bir yerde eczane olmayacağını düşündüğü için yanılıyor...

Saatte geçen insan sayısı gündüz, öğlen, akşam, hafta sonu veya semt pazarı gibi etkenlerden fark edebilir. Ortalamasını almak yerinde olur."

A. I. Ö. : "Yaşasın hesabın nerdeyse 2 katından fazla perakende cirom varmış. % 2 ve 40 ₺ olan değişken değerler ortalama düşünülmüşse hedefimi tutmuşum. Alım gücü yüksek müşteri, cadde eczanesi ve ilaç dışı / ilaç satış oranı eşit olan bir eczane için ne olmalı bu değerler acaba?"

Murat Selçuk : "İki katına kadar çıkarabilirsiniz."

G.Ö. : "Eczacının kişilerle İletişimi de ilk sıralarda yer alan faktör ciroda."

Murat Selçuk : "Bu da çok önemli bir etken ancak önce lokasyon."


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz