Amerika menşeli ilaçlara karşı eczacılar sesini yükseltti..

eczacilar-sesini-yukseltti-amerika-menseli-ilaclara-karsi-hareket

Ankara Eczacı Odası'nın hekim ve eczacılara çağrı yaptı.


14 Ağustos 2018 13:24

Ankara Eczacı Odası (AEO), hekim ve eczacılara bir çağrı yaparak; Amerika menşeli ilaçlar yerine yerli eşdeğer ilaçların reçetelenmesini istedi.

Ankara Eczacı Odası'nın çağrısı şöyle;

Amerika Menşeli İlaçlar Yerine Yerli Eşdeğer İlaçlar Reçetelensin!

Ülkemizin içinden geçtiği bu zor süreçte dövizdeki hareketliliğin nedeninin ekonomik veriler ile açıklanamadığı bilinen bir gerçektir.

Ülkemize karşı başlatılan bu ekonomik savaşta, devletimizin yanında dimdik durmak ve devletimizin üzerindeki yükü azaltmak adına, tüm hekimlerimize Amerika menşeli ilaçlar yerine (varsa) yerli üretim eşdeğeri olan ilaçların reçete edilmesi önerisinde bulunuyoruz.

Eşdeğeri bulunmayan ilaçlarda kuşkusuz ki hastalarımızın tedavilerinin sorunsuz devam etmesi için bu ilaçlar reçetelenmeye devam etmelidir. Ancak eş değeri olan her ilaç için bu duyarlılığın gösterilmesi çok önemlidir.

Eczacılarımız hastalarına yerli eşdeğer ilacı önersin!

Hekimlerimizin yazmış olduğu reçetelerde Amerika menşeli ilaçların bulunması durumunda, eczacılarımızın hastalarına bu ilaçlar yerine (varsa) yerli üretim eşdeğerini önermesi çağrısında bulunuyoruz.

Bu milli duruşumuzun bir gereğidir. Bu tutumun, içerisinden geçmekte olduğumuz sürecin atlatılmasına önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Yine bu duruşumuzun döviz kuru artışı nedeni ile oluşabilecek ilaç sıkıntısının da önüne geçebileceğini düşünüyoruz.

Eşdeğer ilaç kullanılmasında halkımıza da görevler düşmektedir. Halkımızın eşdeğer ilaçların aynı etken maddeye sahip ilaçlar olduğu ve tedavinin etkinliği açısından hiçbir farklılığın olmadığını bilmesi ve bu konuda eczacı ve hekimlerine güvenmeleri büyük önem taşımaktadır.

ANKARA ECZACI ODASI YÖNETİM KUR

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz