Yerli "Total Parenteral Beslenme Solüsyonu" 

dortte-bir-fiyatina-yerlisi-yapildi

TURKTIPSAN yerli "Total Parenteral Beslenme Solüsyonu" üretiyor.


05 Ağustos 2019 17:31

TURKTIPSAN, hastaların damar yoluyla beslenmesi için kullanılan "Total Parenteral Beslenme Solüsyonu" ’nu yerli olarak üretti.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yararına faaliyet gösteren vakıflar tarafından kurulan TURKTIPSAN’ın Genel Müdürü Ömer Türk, ağızdan beslenemeyen hastaların kullandığı, bugüne kadar ithal edilen ‘Total Parenteral Beslenme Solüsyonu’nu 4 yıllık çalışmanın sonunda ürettiklerini açıkladı.

Türk, “Bu beslenme solüsyonu için dış ülkelere yıllık yaklaşık 300 milyon lira ödenirken biz bunu dörtte bir fiyatına imal ettik” dedi.

Serum üreterek başladılar

Ömer Türk, 2007’de parenteral solüsyon (serum) üreticisi olarak faaliyetlerine başladıklarını belirterek, bugün yurtiçindeki kamu, özel ve üniversite hastaneleriyle diyaliz merkezlerinin serum ihtiyacının üçte birini karşıladıklarını söyledi. Türk,

“Şu anda 136 formda parenteral solüsyon üretimi yapıyoruz. Günlük tıbbi medikal malzeme üretim kapasitemiz de 190 bin” diye konuştu.

Türk, gelecek yıllarda ürün çeşitliliğini artırmayı amaçladıklarını belirterek;

“Ar-Ge merkezimizdeki 15 kişilik ekibimizle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu an 17 proje üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Ar-Ge projeleri sonucunda hem yerli ve milli imkanlarla ürettiğimiz ürün çeşitliliğimizi artırmayı hem de daha fazla kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Tamamı yurtıdışından getiriliyordu

Sağlık Bakanlığı’nın ‘İlaçta Yerelleşme Projesi’ kapsamında, bugüne kadar yurtdışından alınan ‘Total Parenteral Beslenme Solüsyonu’nun (TPN) üretimini de yerli imkanlarla yaptıklarını kaydeden Türk, şöyle konuştu:

“TPN, yatarak tedavi gören ve ağız yoluyla beslenemeyen hastaların damar yoluyla beslenmesi için kullanılıyor. Kanser hastaları, yoğun bakım altındakiler, cerrahi operasyon geçirenler için TPN kullanılıyor.”

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz