Doğu illerinde yüzde 59'a kadar düşüyor..

dogu-illerinde-yuzde-59a-kadar-dusuyor

E-reçete oranı en düşük il yüzde 59 ile Erzurum, en yüksek il ise yüzde 97 ile Bolu.


15 Aralık 2017 10:28

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, elektronik imzalı e-reçetelerin kullanım oranının doğu illerinde yüzde 59'a kadar düştüğünü söyledi.

Saydan, bir grup gazeteciye yaptığı değerlendirmede, toplam e-reçetelerin genel oranının yüzde 84 olduğunu ancak bu oranın çoğunluğu doğu illerinden oluşan bazı illerde oranın 59’lara kadar düştüğünü belirtti.

Türkiye genelinde elektronik imzalı e-reçete yazılım oranının yüzde yüze ulaşmasının çok önemli olduğunu kaydeden Saydan, doğu illerinde elektronik imzalı e-reçete yazım oranının düşük kalmasının altyapı sorunlarına işaret ettiğini ifade ederek, “Yüzde 59 ile 78 aralığında en az elektronik imzalı e-reçete yazılan 12 ilin çoğunluğunun Doğu bölgemizdeki iller olması, bu bölgelere gereken altyapının tam olarak sağlanamadığını göstermektedir” dedi.

En yüksek kullanım Bolu'da

SGK verilerine göre, en düşük oranda elektronik imzalı e-reçete yazılan il Erzurum oldu. Erzurum’da yazılan reçetelerin sadece yüzde 59’u elektronik imzalı e-reçetelerden oluşuyor. Diğer illere göre en düşük e-reçete yazılan iller; yüzde 65’er oran ile Muş, Mardin, Malatya oldu. Sivas’ta yazılan e-reçete oranı da yüzde 69 olarak belirlendi.

En yüksek elektronik imzalı e-reçete yazılan iller ise yüzde 97 ile Bolu ve Tokat olarak belirlendi. Bu iki ili yüzde 96 ile Aydın ve Yalova ve yüzde 95 ile Çorum, Adana ve Tunceli takip etti.

Tıbbi malzemeler için de hazırlık yapılıyor

TEİS Başkanı Ecz. Nurten Saydan, elektronik imzalı e-reçete uygulamasını eczacıların olumlu bulduğunu belirterek, günlük 1,5 ile 1,6 milyon adet reçetenin yüzde 84 olan oranının artması gerektiğini kaydetti. Saydan, tıbbi malzemelerin de elektronik ortamda yazılması için pilot uygulama yapıldığını açıkladı.

Aile hekimlerinde e-reçete yazma oranının yüzde 97’ye ulaştığını, özel hastanelerde de yüzde 90 e-reçete yazıldığını belirten Ecz. Nurten Saydan, özel hastanelerde yüzde 90 oranında kalınmasını, acil servislerde kağıt reçete yazılmasına bağladı.

Sistem olumlu sonuçlar sağlıyor, daha fazla zaman ayırabiliyoruz

E-reçete uygulamasının eczacıların işlem yükünü azaltması ve okunamayan reçeteler gibi hizmet zorluklarını ortadan kaldırılması yönünde bir dizi fayda sağladığını anlatan Ecz. Nurten Saydan, bu faydaları şöyle sıraladı: “Eczanelerde reçeteyi sisteme işlerken harcadığımız zamanı, vatandaşlara ilaç danışmanlığı hizmeti olarak değerlendiriyoruz.

Elektronik imzalı e-reçete sistemiyle, büyük oranda sahte reçetenin önüne geçildi, yazılan reçetelerle ilgili istatistiki bilgi toplanması kolaylaştı, kâğıt israfının önüne geçildi, reçete okunamama durumlarının yüzde yüz giderilmesini sağladı. İlaç bilgisine ulaşma süresinin kısalması, doktor ve eczacıya vakit kazandırması, kayıt edilebilirlik, sürdürülebilirlik, takip edilebilirlik açısından kullanışlı bir sistem oldu.”

Majistral ilaçlar da sisteme dahil edilirse fayda sağlar

Saydan, genellikle yazılan kâğıt reçetelerin acil reçeteler ve majistral (eczane laboratuarlarında hazırlanan yapma ilaç) reçeteler olduğunu hatırlatarak, “Medula sistemine eczanelerimizde en çok hazırlanan 52 adet majistral formül kartının sisteme dahil edilmesi kağıt reçete sorununu büyük ölçüde çözecektir” dedi.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz