Bu sefer de SGK ödemiyor..

bu-sefer-de-sgk-odemiyor

Meme kanseri hastalarının sürekli kullanmak zorunda olduğu tamoksifen etken maddeli ilacın piyasaya verilen formu geri ödeme listesinde olmadığı için SGK ilacın bedelini ödemiyor.


01 Haziran 2017 22:44

Çok uzun süredir sıkıntısı çekilen tamoksifen sitrat etken maddeli meme kanseri ilacının ilk partisi piyasaya verildi, ancak ilacın geri ödeme kapsamında olan formu farkı olduğu için bu kez de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ilacın parasını ödemiyor.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) bu konuda bir açıklama yaptı.

TEİS'in açıklaması şöyle:

KANSER İLACI PİYASAYA VERİLDİ AMA SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNCA  ÖDENMİYOR !

Piyasada bulunmayan meme kanseri ilacı Sağlık Bakanlığı’nın devreye girmesiyle Türkiye’ye getirilmeye başlandı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Ecz. Nurten Saydan, şunları söyledi:

“Kamuoyunun da yakında bildiği üzere tamoksifen sitrat etken maddeli meme kanseri ilacı uzunca bir süredir eczanelerimizde bulunmamaktaydı. Sağlık Bakanlığımızın devreye girmesi ile İlaç ülkemize getirildi.

İlacı getiren firma tarafından yapılan açıklamaya göre, Sağlık Bakanlığı’nın hasta mağduriyetini gidermek için verdiği özel ithalat belgesiyle tamoksifen girişi sağlanmış durumdadır.

Bugüne dek 30’luk kutu ambalajlarda satılan ilaç, 60 tabletlik şişe ambalajında piyasaya verildi. 60 tabletlik şişe, günde tek doz kullanan hastaların iki, iki doz kullanan hastaların bir aylık ihtiyacını karşılayacak.

Firma tarafından, ecza depolarına gönderilen ilaç eczanelerimize kısıtlı miktarda verilmeye başlanmıştır ve ilacın fiyatı 29,16 lira olarak belirlenmiştir.

Ancak; geri ödeme kurumu olan Sosyal Güvenlik Kurumu “ödeme listesinde “ilacın 30 tablet ve 250 tabletlik formları bulunmakta olup 60 tableti listede olmadığı için SGK tarafından bu ilacın bedeli ödenmemektedir.

Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak; ilaca ihtiyacı olan hasta vatandaşlarımıza eczanelerimize reçeteleri ile geldikleri zaman, ilaçlarına ancak ücret ödeyerek ulaşabileceklerini belirtmek istiyoruz.

Bu durum; eczanelerimizden değil,ilacın sosyal güvenlik kurumunun ödeme listesinde olmamasından kaynaklanmaktadır.

Bizler eczanelerimize gelen hastalarımızın kullandıkları ilaçlarına ulaşması için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz. Hasta mağduriyetinin engellenmesi için kurumun bir an evvel ilacı “geri ödeme listesine” alması gerektiğini kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz