Bakanlıktan: "Bu tür açıklamalar yapmayın..!"

bakanliktan-tamoksifen-aciklamasi-bu-tur-aciklamalar-yapmayin

Bakanlık, hastalardan gelen karaborsacılık ihbarlarının değerlendirildiğini bildirdi.


10 Ekim 2017 11:27

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Bali'nin yaptığı bir açıklamanın, "29 liralık kanser ilacı internette 400 lira" başlığıyla internet sitelerinde yer aldığı kaydedildi.

Karaborsacılara yönelik hastalardan gelen ihbarların titizlikle değerlendirilip, gerekli işlemlerin başlatıldığı vurgulanan açıklamada;

"Hastalarımızın ilaç konusundaki hassasiyetini de göz önünde bulundurarak stokçuluğu önlemek, karaborsacılara geçit vermemek adına sorumluluk mevkiindeki kişilerin bu tür açıklamalar yapmaması, Bakanlığımızca yapılan açıklamaların ise takip edilmesi hususu önem arz etmektedir." ifadelerine yer verildi.

244 bin kutu ithal edildi

Bakanlığın, Tamoksifen (Tamoxifen) etkin maddeli ilaçlardaki tedarik sorununu yakından takip ettiği vurgulanan açıklamada, verilen özel ithalat izinleri kapsamında şimdiye kadar 244 bin kutu ilacın ithal edildiği belirtildi.

Açıklamada, ekimde 127 bin, kasımda 48 bin kutu olmak üzere yıl sonuna kadar toplam 175 bin kutu ilacın daha ithal edileceği bildirilerek, son bir ay içerisinde 93 bin kutu ilacın (meme kanseri hastalarının aylık ihtiyacının yaklaşık iki katı) Türkiye'ye getirilerek piyasaya sunulduğu ifade edildi.

Toplam 419 bin kutu ilacın, hastaların ihtiyacını yıl sonuna kadar karşılayacak miktarda olduğu, gelecek süreçte ilacın Türkiye'de üretilmesinin planlandığı aktarılan açıklamada, "Hastalarımızın ilaca erişimde sıkıntı yaşamaması için alınan tedbirler doğrultusunda ilaç stoklarının anlık takibini sağlayan İTS verileri vatandaşlarımızın bilgisine sunulmuştur. Bu çerçevede İTS portal sayfasındaki 'İlacım Nerede' butonundan il ve ilçe bilgisi seçildiğinde söz konusu ilacın hangi eczanede olduğu rahatlıkla görülebilmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Eczaneler denetleniyor

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun bu süreçte eczanelere yazı göndererek meme kanseri hastalarına reçete karşılığı ilaç verilmesini istediği belirtilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Kurumumuz, alınan tüm bu tedbirlere rağmen meme kanseri ilacının piyasada bulunamadığı iddiaları üzerine eczanelere yönelik denetimler gerçekleştirmiştir. İlk etapta Ankara, İstanbul ve İzmir'de olmak üzere toplam 31 eczane denetlenmiştir. Denetimler sonucu meme kanseri ilacını reçetesiz satan ya da İTS stok bildirimi yapmadığı tespit edilen eczacılar hakkında gerekli işlemler başlatılmıştır. Bu süreçte ayrıca, vücut geliştirmek isteyenlerin de söz konusu ilacı reçetesiz olarak temin ederek stokladıkları ortaya çıkmıştır."

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz