Aynı ilde aynı isimde yeni eczane açılamayacak

ayni-ilde-ayni-isimde-yeni-eczane-acilamayacak

Yeni yönetmeliğe göre, aynı ilde, aynı isimde yeni eczane açılamayacak. Argemar Araştırma en çok kullanılan eczane isimlerini araştırdı.


26 Ağustos 2014 00:00

Yine bir yönetmelik değişikliği; aslında yapılan teknik bir düzeltme ama konuyu bir kez daha gündeme taşıdı. 23 Ağustos 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile Eczacılar ve Eczaneler Hakkındaki Yönetmeliğin 25. maddesinin 1. fıkrası değiştirildi.

Yeni hali şöyle: "Bu Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra açılacak ve nakil yapılacak eczanelerin isimleri, eczanenin açılacağı il içinde bulunan eczanelerle aynı isimlerde olamaz.” Eski halinde hiç gerek olmayan bir "ilçe" sözcüğü vardı, bu çıkartıldı. Düzeltilmiş oldu.

Ancak şu soru yeniden gündeme geldi. Acaba bu güne kadar eczanelere en çok hangi isimler konmuş? Argemar Araştırma bu konuyu araştırdı ve ortaya çıkan sıralamada ilk on isim şöyle:

İlk sırada "Şifa Eczanesi" var. Bir başka deyişle Türkiye'de en çok kullanılan eczane adı "Şifa". Sıralama yapılırken "Şişli Şifa", "Karapınar Şifa", Yeni Şifa" gibi türevler ayrı isim grupları olarak değerlendirildi.

En çok kullanılan eczane isimlerinin ikinci sırasında "Sağlık Eczanesi", üçüncü sırasında "Derman Eczanesi", dördüncü sırasında ise "Hayat Eczanesi" var.

Onları "Merkez", "Deva" ve "Deniz" eczaneleri takip ediyor. Yine sıralama yapılırken "Hayat Okmeydanı", "Merkez Şifa", "Derman Esma" gibi türevler ayrı birer eczane ismi olarak kabul edildi.

Sekizinci sırada "Yeni Eczane" yani adı yalnızca "Yeni" olan eczaneler var. Adı "Yeni" ile başlayan diğer eczaneler bu gruba dahil edilmedi. Adı "Yeni" ile başlayan eczaneler aslında en kalabalık grup. Alfabetik olarak bakıldığında "Yeni Abidin" ile başlıyor, "Yeni Zuhal" e kadar devam ediyor.

Dokuzuncu sırada "Can Eczanesi" ve onuncu sırada ise "Özlem Eczanesi" yer alıyor.

Sıralama listesi şöyle:

1- Şifa Eczanesi

2- Sağlık Eczanesi

3- Derman Eczanesi

4- Hayat Eczanesi

5- Merkez Eczanesi

6- Deva Eczanesi

7- Deniz Eczanesi

8- Yeni Eczane

9- Can Eczanesi

10- Özlem Eczanesi

Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik değişikliği şöyle:

 

RESMİ GAZETE: 23 Ağustos2014  /  29097

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundan

ECZACILAR VE ECZANELER HAKKINDA YÖNETMELİKTE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

 

MADDE 1 – 12/4/2014 tarihli ve 28970 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmeliğin 11 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

             “(2) Faaliyette olan eczanelerle ilgili muvazaa şüphesi bulunması halinde de muvazaa değerlendirmesi Yönetmelik hükümleri ve Kurumca belirlenecek usûl ve esaslar doğrultusunda yapılır.”

             MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 25 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

             “(1) Bu Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra açılacak ve nakil yapılacak eczanelerin isimleri, eczanenin açılacağı il içinde bulunan eczanelerle aynı isimlerde olamaz.”

             MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 46 ncı maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

             “(1) Eczane denetimleri, Kurum sağlık denetçileri, sağlık müdürlüğü tarafından görevlendirilecek eczacı, sağlık müdürlüğünde görevli eczacı yoksa ildeki Bakanlık ve bağlı kuruluşlarına ait kurum ve kuruluşlarda görev yapan ve sağlık müdürlüğü tarafından görevlendirilecek eczacı veya resmi tabip tarafından yapılır.”

             MADDE 4 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

             MADDE 5 – Bu Yönetmelik hükümlerini Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı yürütür.

 


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz