Antibiyotik testi, reçetelere yazılan ilaçları etkiliyor..

antibiyotik-testi-recetelere-yazilan-ilaclari-etkiliyor

İngiltere'de kullanılan testi ile doktorların yüzde 48'i, artık daha az antibiyotik ilaç yazıyor.


11 Kasım 2017 12:59

Antibiyotik direnci nedeniyle kimi hastalıklarda antibiyotiklerin artık çözüm olmaması, insanlığın önündeki en büyük sorunlardan birisi olarak görülüyor. Ortaya çıkan antibiyotik direnci için ise en önemli neden olarak, antibiyotik ilaçların gelişigüzel kullanılması gösteriliyor.

Antibiyotik kullanımını azaltmak için dünyada çeşitli yöntemler deneniyor. Amaç gereksiz antibiyotik kullanımını mümkün olduğunca azaltmak.

Araştırmalar gösteriyor ki, gereksiz antibiyotik ilaç kullanımının bir nedeni de, tedavi olmaya gelen hastaların antibiyotik kullanmaları gerekip gerekmediği konusunda doktorların kesin bir yargıya ulaşamamaları. Bu durum antibiyotik ilaçların hem ihtiyacı olan hastaların reçetelerine, hem de ihtiyacı olmayan hastaların reçetelerine yazılmasına yol açabiliyor.

İngiltere sonuç aldı

İngiltere bu konuda önemli bir mesafe aldı. İngiltere’de doktorların uygulamaya başladığı antibiyotik testi ile reçetelere yazılan antibiyotik ilaçların oranı yarı yarıya düştü.

Doktorlar hastanın parmağından aldıkları kan ile 15 dakikalık bir kan testi yapıyorlar. Bu testin sonucunda hastanın antibiyotik ilaçlara ihtiyacı olup olmadığı belirleniyor. “FebriDx” adı verilen bu antibiyotik testi yöntemi kısa sürede hastaların antibiyotik ihtiyacını ortaya çıkarıyor.

İngiliz Dailymail gazetesinin haberine göre, yukarıda bahsi geçen bu kan testinin uygulanması ile birlikte İngiltere’deki doktorların % 48’inin artık hastalarına daha az antibiyotik ilaç yazdıkları belirlendi. Hastaların gereksiz yere antibiyotik kullanımını engelleyen bu gelişme dünya geneline yayılıyor.

Hayati önemde

Yapılan bir başka araştırmaya göre 2050’ye kadar birçok hastanın gereksiz antibiyotik kullanmalarından dolayı kanser hastası olabileceklerini belirtiyor. Dolayısıyla antibiyotik kullanımı keyfi olmaktan çıkarılıp, sadece doktorlar tarafından gerekli görülen durumlarda kullanımının hastanın sağlığı açısından hayati öneme sahip olduğu vurgulanıyor.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz