Alım garantisi ile kanser ilacı üretimi için.. Teklif bizden..!

alim-garantisi-ile-kanser-ilaci-uretimi-icin-teklif-bizden

Hükümet, büyük ilaç firmalarını yerli kanser ilacı üretimi için Türkiye'ye çağıracak.


06 Mart 2018 13:58

Hükümet, uluslararası büyük ilaç firmalarını yerli kanser ilaç üretimi için Türkiye'ye çağıracak.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında toplanan Sağlık Ekonomik Koordinasyon Kurulu, dünya devi ilaç firmalarını yerli üretim ve yerli ortak için Türkiye'ye davet etme kararı aldı.

Türkiye, yan tedavilerle birlikte her yıl 2.5 milyar liralık kanser ilacını ithal ediyor. Yüzde 100 yurtdışına bağımlı olunan kanser ilaçlarının yerli üretimiyle bu stratejik ürüne bağımlılığın son verilmesi hedefleniyor.

Hükümet, dünya devi ilaç firmalarını yerli kanser ilaç üretimi için Türkiye'ye çağıracak. Roche, Novartis gibi dünya ilaç devi firmalara kanser ilacı üretimi için Türkiye'ye fabrika yatırımı teklifi yapılacak. En iyi teklifi veren firmaya belirli bir süre alım garantisi verilecek. Yerli ortaklık da mümkün.

Alım garantisi verilecek..

Sağlık Ekonomi Koordinasyon Kurulu daha önce ithal ürünler arasında yer alan kan plazmalarını 7 yıl alım garantisi karşılığında yerli üretime geçirmişti. Yerli ortakla birlikte yapılan yerli plaza üretimi sayesinde ithalattan ihracat kalemleri arasına geçilmesi bekleniyor.

Uluslararası ilaç devlerinin Hükümetin kanser ilaçlarını Türkiye'de üretme teklifine nasıl yaklaşacakları merakla bekleniyor.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz