İlaç sektöründeki istihdam beklentisi..

is-adamlarinin-gozunde-ilac-sektorundeki-istihdam-beklentisi

Bu yılın son çeyreği için en yüksek istihdam beklentisi ilaç sektöründe.


13 Eylül 2017   11:27

Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması'na göre önümüzdeki dönemde işverenlerin gözüyle en yüksek istihdam beklentisi yüzde 26 ile ilaç sektöründe.

Araştırma'ya göre, Türkiye'deki işverenler, istihdam hızının 2017'nin son çeyreğinde değişmeyeceği öngörüsünde bulunarak işe alımla ilgili istikrarlı planlara sahip olduklarını bildirdi.

Araştırmaya katılan binin üzerindeki işverenle yapılan görüşmelere göre, 2017'nin ekim-aralık dönemine ilişkin istihdamda, işverenlerin yüzde 19'u artış, yüzde 11'i azalış öngördü.

İşverenlerin yüzde 68'i söz konusu dönemde istihdam planlarında herhangi bir değişiklik olmayacağını belirtirken, yüzde 2'lik kısım ise fikir beyan etmedi.

İşverenlerin, önceki çeyreğe göre yüzde 4 daha az olan işe alım beklentileri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2'lik iyileşme kaydetti.

İlaç sektörü önde

Bu yılın son çeyreğinde 11 sektörün 9'unda istihdam seviyelerinin artacağı tahmin edilirken, en güçlü işe alım beklentisi net istihdam görünümü yüzde 26 olan ilaç sektöründe gerçekleşti.

Üretim sektöründeki işverenler ise yüzde 19'luk bir görünüm ile iyimser bir işe alım hızı öngördü.

Aynı döneme ilişkin net istihdam görünümü madencilikte yüzde 17, toptan ve perakende ticarette yüzde 15 olurken, ulaşım, depolama ve iletişim sektörlerinde istihdam beklentisi yüzde 14 ile istikrarlı seyretti. Söz konusu görünüm tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılıkta yüzde 13, elektrik, gaz ve su hizmetleri ile finans, sigorta, gayrimenkul ve kurumsal hizmetlerde yüzde 12 ve kamu ve sosyal hizmetlerde ise yüzde 11 oldu.

En hızlı iyileşme beklenen sektör de ilaç

Öte yandan, restoran ve otelcilik sektörü yüzde eksi 6'lık görünümle durgun işe alım beklentisi ortaya koyarken, inşaat sektöründe yüzde eksi 1'le belirsiz bir işe alım iklimi öngörüldü.

İşe alım beklentileri geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında ise 11 sektörün 7'sinde arttı. İşverenlerin en hızlı iyileşme beklediği sektör ise yüzde 22'lik artışla ilaç oldu. İlacı, yüzde 10 ile üretim, yüzde 9 ile tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılık sektörleri takip etti.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz